Banky v prvom polroku zarobili medziročne viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rast graf
Ilustračné foto. worradmu/FreeDigitalPhotos.net

Celkový zisk bánk v prvom polroku na Slovensku stúpol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), šesťmesačný zisk bankového sektora predstavoval v tomto roku 345,6 mil. eur pri medziročnom náraste o 2,2 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli o 1,1 % na 868,4 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií naopak stúpli o 4,5 % na 298 mil. eur.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Marcel Laznia zo Slovenskej bankovej asociácie, v medziročnom porovnaní ziskovosť pozitívne ovplyvnili najmä nižšie administratívne náklady a prijaté dividendy. Negatívne vplyv na ziskovosť sektora mali znížené výnosy z finančných operácií.

Úvery spomaľujú

Stav celkových úverov síce medziročne stúpol o 6,3 %, avšak tempo rastu sa podľa bankovej asociácie postupne znižuje. Kým pred rokom tempo úverov poskytnutých obyvateľstvu dosahovalo 12 %, v prvom polroku 2019 rast týchto úverov dosiahol 8,5 %. Úvery na bývanie rástli v júni podľa Lazniu najnižším medziročným tempom od roku 2010. Za prvých šesť mesiacov tohto roka objem novoposkytnutých úverov na bývanie dokonca klesol o 3,7 %.

V minulom roku bankový sektor dosiahol čistý zisk takmer 640 mil. eur pri raste o 4,6 %. K nárastu zisku prispelo podľa centrálnej banky zastavenie predchádzajúceho poklesu úrokových sadzieb na úvery podnikom, pri stabilných sadzbách a rastúcom objeme sa tak zvyšovali úrokové príjmy bánk. Vďaka priaznivému ekonomickému vývoju tiež klesali náklady na kreditné riziko.

Zisk môže klesnúť

Dôležitým faktorom predchádzajúceho rastu zisku bol podľa národnej banky rýchly rast úverov. Ďalší vývoj zisku bánk bude preto pomerne citlivý na vývoj úrokových sadzieb a na vývoj strát z kreditného rizika. Ak by vzrástla miera nákladov na kreditné riziko na priemernú úroveň rokov 2013 až 2016, čistý zisk by mohol podľa centrálnej banky poklesnúť viac ako o tretinu. Dopad je väčší v skupine stredne veľkých a menších bánk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel Laznia