Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro bankovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
17. 05. 2019 10:12 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Banky vlani uhradili do Fondu ochrany vkladov 3,16 mil. eur

Fond zároveň zabezpečuje správu peňazí národného fondu, do ktorého banky vlani uhradili ročný príspevok 19,04 mil. eur.

Banky v minulom roku uhradili do Fondu ochrany vkladov ročný príspevok vo výške 3,16 mil. eur. Rok predtým to bola suma 2,97 mil. eur mil. eur. Ako ďalej vyplýva z výročnej správy fondu, finančné zdroje fondu sú uložené na účtoch v Národnej banke Slovenska a ku koncu vlaňajška ich objem predstavoval 208 mil. eur. Fond zároveň zabezpečuje správu peňazí národného fondu, do ktorého banky vlani uhradili ročný príspevok 19,04 mil. eur.

Príspevky sú v rôznych výškach

V minulom roku banky platili do fondu diferencované ročné príspevky. Výška ročného príspevku do Fondu ochrany vkladov bola vypočítaná pre každú banku individuálne. Táto výška predstavovala 0,01 % z priemerného objemu krytých vkladov za rok 2017. Fond ochrany vkladov získané zdroje z príspevkov bánk sústreďuje vo fonde príspevkov, ktorý predstavuje kumulované zdroje fondu na prípadné vyplácanie náhrad.

Objem vkladov v bankovom sektore na Slovensku dosiahol vlani 64,68 mld. eur, pričom nárast chránených vkladov bol o 3,28 mld. eur. Podiel chránených vkladov na celkových vkladoch bánk v bankovom sektore predstavoval 74,4 %, pričom suma chránených vkladov dosiahla 48,12 mld. eur. Banky okrem chránených vkladov vykazujú aj kryté vklady, ktoré predstavujú výšku chráneného vkladu jedného vkladateľa v banke do úrovne 100 tis. eur. Kryté vklady ku koncu vlaňajška boli v sume 34,3 mld. eur a tvorili 71-percentný podiel na chránených vkladoch bánk.

Účastníkmi bolo dvanásť bánk

Ku koncu minulého roka bolo účastníkmi systému ochrany vkladov celkovo 12 bánk. Boli to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka, Poštová banka, ČSOB, Prvá stavebná sporiteľňa, Prima banka Slovensko, OTP Banka Slovensko, Wüstenrot stavebná sporiteľňa, Privatbanka, ČSOB stavebná sporiteľňa a Slovenská záručná a rozvojová banka.

Odporúčané články

Vlani banky uhradili do Fondu ochrany vkladov príspevok takmer 3 mil. eur Suma chránených vkladov v bankách presahuje 40 miliárd eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X