Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, forex, graf
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pexels.com
14. 05. 2019 10:55 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Banky vlani vydávali kryté dlhopisy už podľa novej legislatívy

Vydávanie hypotekárnych záložných listov zaniklo, platí nový rámec pre vydávanie dlhopisov.

Vlani banky vydali kryté dlhopisy za 800 mil. eur. Financovanie hypotekárneho bankovníctva prostredníctvom vydávania hypotekárnych záložných listov totiž od začiatku minulého roka zaniklo a začal platiť nový rámec pre vydávanie dlhopisov. Tento objem je síce podľa Národnej banky Slovenska menší ako celkový objem emitovaných hypotekárnych záložných listov v rokoch 2015 a 2017, sumárne je však porovnateľný s predchádzajúcimi rokmi.

Keďže počas prvého polroka 2018 sa ešte dokončovala sekundárna legislatíva k novému rámcu a uskutočňovalo sa aj udeľovanie predchádzajúceho súhlasu centrálnej banky, prvá emisia krytých dlhopisov podľa nového rámca bola až v júni 2018. Počas vlaňajška sa vydali celkovo štyri emisie zo strany dvoch bánk. Banky emitovali iba dlhopisy s fixným kupónom.

Dve veľké zmeny

Nový rámec priniesol, okrem iných, dve veľké zmeny v porovnaní s hypotekárnymi záložnými listami. Podľa nových pravidiel môžu vydávať kryté dlhopisy banky so sídlom na Slovensku po tom, čo získajú predchádzajúci súhlas národnej banky. To znamená, že vydávanie krytých dlhopisov nie je naviazané na hypotekárnu licenciu a banky sa môžu rozhodnúť, či takéto kryté dlhopisy budú emitovať a v akom objeme. Poskytovanie a financovanie hypotekárnych úverov nie je podmienené vydávaním krytých dlhopisov.

Druhou veľkou zmenou je zmena podkladových aktív, ktorými banky môžu kryť tieto dlhopisy. Zmenou definície hypotekárneho úveru sa rozšírila báza pre základné aktíva takmer na všetky úvery na bývanie.

Stabilita financovania

Zmeny by podľa rezortu financií mali napomôcť stabilite financovania bánk, zároveň by to malo prispieť k rozvoju slovenského kapitálového trhu a posilniť by sa mala aj ochrana a právna istota investorov. Predošlá právna úprava vydávania hypotekárnych záložných listov ako zdroja financovania hypotekárnych úverov pochádzala ešte z roku 1996. Hoci v čase svojho vzniku bola podľa rezortu financií pomerne progresívna a odôvodnená v kontexte vznikajúceho hypotekárneho trhu, v súčasnosti už do veľkej miery nevyhovovala rozvoju trhu s úvermi na bývanie.

Odporúčané články

Nízka volatilita dlhopisov sa premieta do nižších výnosov Slovenská sporiteľňa predala kryté dlhopisy za pol miliardy eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X