Platby kartami prevýšili vlani výbery hotovosti z bankomatov, Slováci postupne menia svoje návyky

platba kartou
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Hodnota platieb kartami vydanými slovenskými bankami prevyšovala v minulom roku hodnotu výberov hotovosti z bankomatov.

Zmeny v správaní Slovákov

Výbery v hotovosti z bankomatov predstavovali sumu 15,8 miliard eur, platby u obchodníkov na termináloch a v elektronických obchodoch 17,05 miliard eur.

Ako ďalej informuje Národná banka Slovenska vo výročnej správe, pokračovala tak zásadná zmena v správaní držiteľov kariet z predchádzajúceho roka, keď držitelia využívali karty viac na bezhotovostné platby u obchodníkov.

V dôsledku zníženia potreby hotovosti sa znížil aj počet výberov hotovosti z bankomatov. Celková hodnota výberov mala opačný trend. Držitelia kariet si teda vyberali hotovosť z bankomatov menej často, avšak vo vyšších hodnotách.

Platby mobilom

Zmenu trendu v správaní obyvateľstva v oblasti platieb kartami bolo možné pozorovať aj v elektronických obchodoch, kde sa zaznamenal medziročný nárast tak v počte, ako aj v hodnote transakcií.

Pre držiteľov platobných kariet MasterCard a VISA spustili slovenské banky v roku 2019 mobilné platby GooglePay a ApplePay, ako aj platby inteligentnými hodinkami s aplikáciou Garmin Pay a Fitbit Pay.

U slovenských vydavateľských bánk tak nastal výrazný nárast v počte aj hodnote takýchto transakcií. V roku 2021 vzrástol počet transakcií na viac ako 72,7 milióna transakcií a ich hodnota takmer na 1,6 mld. eur.

V počte aj hodnote to znamená dvojnásobný nárast v porovnaní s rokom 2020. Držitelia platobných kariet používali mobily častejšie na platby nižších súm.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska