Biden predstavil plán pomoci, Američania by mali dostať po 2 000 dolárov

Joe Biden
Novozvolený prezident USA Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP

Novozvolený americký prezident Joe Biden zverejnil plán pomoci ekonomike postihnutej pandémiou koronavírusu v objeme 1,9 bilióna dolárov. Plán má ukončiť „krízu hlbokého ľudského utrpenia“ urýchlením vakcinácie a poskytnutím finančnej pomoci tým, ktorí bojujú s pretrvávajúcim vplyvom pandémie na ekonomiku.

Legislatívny návrh s názvom „Americký záchranný plán“ súvisí s Bidenovým cieľom – podať obyvateľom 100 miliónov dávok očkovacích látok počas prvých sto dní jeho vlády. „Teraz musíme konať nielen z ekonomického hľadiska, ale domnievam sa, že máme morálnu povinnosť,“ povedal Biden. Zároveň však uznal, že jeho plán „nebude lacný“.

Pomoc sa ešte zvýši

Biden navrhol pre väčšinu Američanov jednorazovú finančnú podporu 1 400 dolárov, čo spolu s dávkou 600 dolárov schválenou v rámci nedávneho zákona na riešenie vplyvu pandémie COVID-19 zvýši hodnotu pomoci na 2 000 dolárov na osobu.

Politický výhľad nového balíka pomoci však zostáva nejasný. Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a líder demokratov v Senáte Chuck Schumer v spoločnom vyhlásení uviedli, že sa budú snažiť schváliť balík čo najrýchlejšie. Demokrati majú v oboch komorách amerického Kongresu iba tesnú väčšinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden