Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. Foto: SITA/Branislav Bibel
24. 07. 2019 10:09 AktualitySlovensko Michal pobeha.jpg od SITA

Blížia sa voľby, pocíti to aj rozpočet. Minister financií to bude mať ťažké, tvrdí šéf RRZ Ivan Šramko.

Vyrovnaný rozpočet bez dodatočných opatrení v budúcom roku Slovensko mať nebude. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivan Šramko. Fiškálna rada totiž ešte bez dopadu koaličných opatrení odhadovala riziká v budúcoročnom rozpočte v objeme zhruba 600 mil. eur, k čomu bude potrebné pripočítať ešte avizovaný polmiliardový balík daňových a sociálnych opatrení strán vládnej koalície. „Samozrejme, že predložiť vyrovnaný rozpočet je pre ministra financií v takejto situácii extrémne náročná úloha,“ uviedol Šramko.

Zostavovanie rozpočtu na budúci rok tak budú okrem spomaľujúceho sa hospodárskeho rastu a tým aj nižšieho rastu rozpočtových príjmov ovplyvňovať aj blížiace sa parlamentné voľby. „Sme v poslednom roku pred voľbami, takže politici začínajú bojovať o svoje voličské hlasy a tomu prispôsobujú svoju stratégiu, a to sa samozrejme dotýka aj verejných financií. Takže myslím si, že pán Kamenický (minister financií – pozn. red.) je v mimoriadne komplikovanom období a nie je mu čo závidieť,“ doplnil šéf rozpočtovej rady.

Dôveryhodnosť verejných financií

Prioritou by však podľa neho malo byť, aby sa zásadným spôsobom nezmenili ciele, ktoré boli schválené vládou a parlamentom a odoslané taktiež do Bruselu. Slovensko totiž v schválenom Programe stability avizuje, že v rokoch 2020 až 2022 bude mať vyrovnaný rozpočet. Ak by sa tento cieľ významne zmenil, dávalo by to podľa šéfa RRZ otáznik nad dôveryhodnosťou verejných financií.

Rozpočtová rada však vyčíslila takmer miliardové riziká už aj v rozpočte na rok 2019, ktorý by mal byť historicky prvý vyrovnaný. Predseda rozpočtovej rady hovorí, že to ešte neznamená, že taký bude aj výsledný deficit. „My netvrdíme, že taký bude výsledok, my hovoríme, že takéto sú riziká v tomto momente a vláda môže stále prijímať opatrenia, ktoré ich dokážu eliminovať,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Pomenúvajú riziká

Analytici rozpočtovej rady o rizikách aktuálneho rozpočtu informujú prostredníctvom svojho rozpočtového semafora. V ňom na mesačnej báze aktualizujú objem jednotlivých rizík. Ministerstvo financií na tieto analýzy reagovalo aj tvrdením, že rozpočtová rada straší a nehovorí o pozitívnych rizikách. Ivan Šramko však toto tvrdenie odmieta. „My hovoríme aj o pozitívnych rizikách. Všetky riziká veľmi transparentne v každej správe presne uvádzame a aj vyhodnocujeme, ako sa naplnili. A treba objektívne povedať, že sme ich doteraz odhadovali pomerne presne,“ uviedol.

Zároveň dodáva, že rozpočtová rada nemá taktiež žiaden dôvod strašiť. „Podobný názor na riziká má aj Národná banka Slovenska (NBS), aj Európska komisia (EK) a neviem si predstaviť, že by niekto začal hovoriť, že NBS alebo EK straší,“ povedal Šramko, podľa ktorého analytici rozpočtovej rady vnímajú aj fakt, že v rozpočte sú vytvorené aj určité rezervy.

Vyhodnotenie naplnenia rizík identifikovaných RRZ v čase schvaľovania rozpočtu (ESA 2010, v mil. eur)

2015 2016 2017 2018 2019
R S R S R S R S R
Vybrané riziká RRZ -453 -1371 -536 -862 -879 -705 -1020 -1291 -1670
Nedaňové príjmy (napr.: dividendy, emisné kvóty, predaj majetku štátu) -221 -250 -171 -234 -223 -224 -183 -239 -294
Výdavky štátneho rozpočtu 0 -502 -170 -238 -109 -62 -489 -685 -1151
Korekcie k čerpaniu EÚ fondov 0 -180 0 -187 -186 -34 -80 -6 0
Výdavky na zdravotnú starostlivosť -50 -251 -145 -279 -224 -66 -135 -79 -80
Výdavky samospráv -182 -188 -50 76 -137 -319 -133 -282 -145

Poznámka: R – rozpočet, S – skutočnosť; Zdroj: Eurostat, ŠÚ SR, MF SR, RRZ

K téme

Verejný dlh sa dostal zo sankčných pásiem po šiestich rokoch Rozpočtová rada: Riziká rastú, hrozí deficit presahujúci 1 % HDP

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X