Brexit by podľa deklarácie lídrov krajín G7 znamenal riziko pre globálny rast

Britská libra, Anglicko
Ilustračné foto. pixabay.com

Nemecká kancelárka Angela Merkelová však uviedla, že sa o tejto téme nehovorilo. Objavuje sa však signál, že krajiny G7 si želajú zotrvanie krajiny v EÚ.

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie, tzv. brexit, by znamenal vážne riziko pre rast globálnej ekonomiky. Vyplýva to z piatkovej deklarácie lídrov krajín G7, hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová informovala, že sa o tejto téme nehovorilo. Toto stanovisko však uvíta britská vláda, ktorá varuje pred rizikami, ktoré by takzvaný brexit Británii priniesol. Referendum o zotrvaní krajiny v EÚ sa uskutoční 23. júna.

„Odchod Veľkej Británie z EÚ by zvrátil trend, ktorý hovorí o smerovaní k výraznejšiemu globálnemu obchodu, investíciám a tvorbe pracovných miest. To je ďalšie vážne riziko pre hospodársky rast,“ uviedli lídri G7. Brexit zaradili spolu s geopolitickými konfliktami, terorizmom a migračnou krízou k potenciálnym otrasom „neekonomického pôvodu“.
Rozhodnutie je na voličoch
Merkelová uviedla, že lídri nediskutovali o brexite, vládne však medzi nimi konsenzus v tom, že chcú, aby Británia zostala v EÚ. „Nebolo to témou. Je to však signál, že všetci, čo tam sedeli, chcú, aby Veľká Británia zostala súčasťou EÚ,“ povedala. „Rozhodnutie je však na britských voličoch,“ dodala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom