Brusel nám odporúča už v tomto roku prijať potrebné rozpočtové opatrenia

Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte

AKTUALIZÁCIA 16:49 Slovensko by mohlo mať problémy s dodržiavaním ustanovení Paktu stability a rastu, preto by podľa Európskej komisie malo už v tomto roku prijať potrebné opatrenia. Bruselu však chýbajú aj opatrenia na zmiernenie dopadov ústavného zastropovania dôchodkového veku.

Slovensko by sa malo zamerať na dodržanie rozpočtového cieľa v budúcom roku, ale zároveň by malo myslieť aj na dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Konštatuje to Európska komisia vo svojich jarných odporúčaniach pre Slovensko v rámci európskeho semestra. Hoci sa Slovensku podľa komisie podarí v tomto aj budúcom roku dodržať dlhové pravidlo, od roku 2019 by krajina mala prijať potrebné opatrenia, aby sa dosiahol súlad s ustanoveniami Paktu stability a rastu.

Komisia upozorňuje aj na ďalšie riziká

Samostatnou kapitolou slovenských verejných financií je však dlhodobá udržateľnosť. Komisia upriamuje pozornosť najmä na ústavné zastropovanie dôchodkového veku z marca tohto roka, ktoré zrušilo jeho automatické naviazanie na strednú dĺžku života. Brusel pripomína prepočty Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej vďaka tomuto kroku v dlhodobom horizonte stúpnu výdavky verejných financií.

„Tým výrazne stúpnu riziká v oblasti udržateľnosti. Doteraz neboli predložené žiadne vyrovnávacie opatrenia a nevypočítal sa vplyv na príjem v starobe a na chudobu,“ konštatuje v odporúčaniach Európska komisia.

Výber DPH by sa mal zlepšiť

V oblasti rozpočtu Brusel naďalej na Slovensku vníma rezervy aj v oblasti efektívnosti výberu daní. Vychádza z údajov, podľa ktorých bola v krajine medzera vo výbere dane z pridanej hodnoty v roku 2016 v porovnaní s priemerom Európskej únie viac ako dvojnásobná. „Hoci sa očakáva, že opatrenia plánované v rámci tretieho akčného plánu prinesú pozitívne výsledky, niektoré z nich sa ešte nezrealizovali,“ uvádza komisia s tým, že zavedenie elektronických daňových priznaní pravdepodobne zníži administratívnu záťaž daňovníkov, ale ak sa nezrealizujú všetky plánované opatrenia, mohlo by to ohroziť celkový účinok.

Komisia opakovane pripomína Slovensku tiež nevyužitý potenciál tvorby rozpočtových príjmov cez environmentálne a majetkové dane.

Pre MF je smerodajná jesenná prognóza

Ministerstvo financií tvrdí, že v tomto aj ďalších rokoch počíta s vyrovnaným hospodárením, čo je zároveň v súlade s aktuálnym odporúčaním Európskej komisie dodržať strednodobý rozpočtový cieľ. Dôležité však bude podľa rezortu sledovať vývoj v externom prostredí a z toho vyplývajúci vplyv na hospodársky rast Slovenska aj na ďalší vývoj verejných financií. „Z tohto pohľadu bude pre Ministerstvo financií SR smerodajná jesenná prognóza, ktorá bude aj dôležitým ukazovateľom pri finalizácii rozpočtu na budúci rok,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.

Rozpočtu má pritom podľa nej v nasledujúcom období pomáhať aj komisiou spomínaná efektívnosť výberu daní. Boj proti daňovým únikom totiž zostáva jednou z hlavných priorít v oblasti verejných financií. „Od roku 2012 sa podarilo znížiť daňovú medzeru na DPH o jednu tretinu. Postupne sa zavádzajú ďalšie opatrenia, ako povinnosť evidovať tržby prostredníctvom elektronických registračných pokladní s online prepojením na finančnú správu, tzv. eKasa a zavedenie systému označovania pohonných látok identifikačnou látkou, tzv. nanomarkerom,“ konštatovala hovorkyňa rezortu financií. Dodala, že obe opatrenia pomôžu dodatočnému zlepšeniu výberu daní a udržateľnosti verejných financií.

Treba reformy na trhu práce

V súvislosti s tlakom vplyvov starnutia obyvateľstva na udržateľnosť verejných financií ministerstvo tvrdí, že v strednodobom horizonte je pozícia verejných financií z tohto pohľadu udržateľná. Pripúšťa však, že v budúcnosti sa budú musieť prijímať opatrenia, ktoré budú rastúce náklady na starnutie obyvateľov kompenzovať. „Pre zmiernenie negatívnych vplyvov v ďalších dekádach však bude z pohľadu Ministerstva financií SR potrebné postupne prijímať dôležité reformy na trhu práce, ktoré by zvýšili zamestnanosť aj produktivitu práce,“ dodala Gogová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia