Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro mince
Ilustračné foto. Bigstockphoto
24. 07. 2019 17:58 AktualityEurópa od voFinanciach.skSITA

Brusel vyzýva na zlepšenie boja proti praniu špinavých peňazí

Európska komisia (EK) prijme oznámenie a štyri správy, ktoré pomôžu európskym a vnútroštátnym orgánom lepšie zvládať riziká spojené s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu. Junckerova Komisia zaviedla na úrovni Európskej únie (EÚ) prísne pravidlá prostredníctvom štvrtej a piatej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí a posilnila dozornú úlohu Európskeho orgánu pre bankovníctvo. Informovala o tom vedúca komunikačného oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Viera Uhlárová.

V správach sa zdôrazňuje, že smernice je nutné implementovať v plnej miere, a zároveň poukazujú aj na potrebu doriešiť viacero štrukturálnych nedostatkov, ktoré sprevádzajú vykonávanie pravidiel EÚ v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Aktuálny balík má slúžiť ako základ pri budúcom politickom rozhodovaní o tom, ako ďalej posilňovať rámec EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí.

Komisia chce podporovať členské štáty

„Páchateľom trestnej činnosti a teroristom nesmieme dať žiadnu príležitosť na to, aby zneužívali náš finančný systém a ohrozovali bezpečnosť Európanov. Existuje niekoľko veľmi konkrétnych zlepšení, ktoré sa dajú rýchlo zaviesť na operačnej úrovni. Komisia bude v tejto veci členské štáty naďalej podporovať a zároveň bude zvažovať, ako by sa mohli doriešiť zvyšné štrukturálne nedostatky,“ uviedol prvý podpredseda komisie Frans Timmermans.

Správy komisie budú podkladom pre budúcu diskusiu o ďalších opatreniach v tejto oblasti, a to aj pokiaľ ide o povinnosti finančných inštitúcií a právomoci a nástroje potrebné na účely účinného dohľadu. „Súčasná úroveň integrácie bankového trhu si bude vyžadovať aj ďalšiu prácu na cezhraničných aspektoch rámca pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Komisia bude naďalej pozorne monitorovať, ako členské štáty vykonávajú pravidlá EÚ v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí,“ uvádza EK.

K téme

Francúzsky súd uložil švajčiarskej banke UBS pokutu 3,7 mld. eur Čínska štátna banka ICBC je v Španielsku podozrivá z prania špinavých peňazí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X