Časť domácností bude mať v budúcom roku podľa analytikov problém splácať úvery

Kalkulačka, mince, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Veľkej časti domácností sa príjmová situácia zlepšila alebo sa vrátila na predkrízové úrovne. Horšie je na tom časť domácností, ktorá požiadala o odklad splátok, alebo si iným spôsobom vybavila zmenu úverových podmienok. Z nej približne 12 % očakáva, že v roku 2021 nebudú schopné splácať svoje úvery. To je spolu jedno percento z celkového počtu zadlžených domácností a približne 1,5 % z celkového objemu retailových úverov. Vyplýva to z analytického prieskumu Národnej banky Slovenska. Ten v auguste preveroval finančnú situáciu a očakávania zadlžených domácností na Slovensku.

Celkovo k júlu požiadalo o odklad splátok 5,4 % zadlžených domácností. Ďalších približne 3,8 %si vybavilo iné úľavy úverových podmienok pre koronakrízu, napríklad vo forme refinancovania či poklesu mesačných splátok. Z týchto skupín zadlžených domácností v aktuálnej vlne takmer 12 % očakávalo, že nebudú schopní splácať svoje záväzky od začiatku budúceho roka. Tento podiel je podľa analytikov mierne vyšší ako 9 % v prvej vlne. Naďalej teda výrazná časť zadlžených domácností s odkladom a inými úpravami úverových podmienok očakáva problémy so splácaním. Celkovo tieto domácnosti predstavujú jedno percento zo všetkých zadlžených domácností a 1,5 % z celkového objemu retailových úverov.

Sú takí, čo ešte plánujú zmenu úverových podmienok

Z domácností, ktoré si nevybavili odklad splátok alebo iné zmeny úverových podmienok, značná časť očakáva riadne splácanie, či už pre zlepšenie finančnej situácie, alebo preto, že sa im počas krízy situácia nezhoršila. Iba nepatrná časť týchto domácností odpovedala, že neočakáva návrat svojej finančnej situácie na predkrízové úrovne, ale aj takéto domácnosti by mali byť podľa analytikov schopné riadne splácať svoje úvery. Z opýtaných domácností, ktoré si zatiaľ nevybavili odklad či inú zmenu, necelých 6 % očakáva alebo plánuje zmenu úverových podmienok, v rámci toho si ešte plánuje požiadať o odklad 1 %.

Výrazný kladný posun nastal v dopade koronakrízy na finančnú situáciu domácností. Po prvých krízových mesiacoch väčšina zadlžených domácností poukázala na zhoršenie finančnej situácie v porovnaní s predkrízovým obdobím. V auguste bol tento podiel už len tretinový. Z toho medzi domácnosťami so zmenu úverových podmienok má zhoršenú finančnú situáciu približne 40 % domácností s odkladom splátok a 25 % domácností s inou zmenou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska