Raiffeisen Bank International čelí vyšetrovaniu pre dokumenty z Panamy

RBI albaniaheadoffice Raiffeisen
Ilustračné foto RBI

Rakúske banky RBI a Hypo Landesbank Vorarlberg figurujú v škandále s vyhýbaním sa plateniu daní prostredníctvom schránkových firiem.

Rakúsky úrad dohľadu nad finančnými trhmi (FMA) preverí, či banky Raiffeisen Bank International (RBI) a Hypo Landesbank Vorarlberg postupovali v súlade s pravidlami o boji proti praniu špinavých peňazí. Podľa medializovaných informácií mali obe spoločnosti kontakty so schránkovými firmami, ktoré figurujú v škandále známom ako Panama Papers (Panamské dokumenty). Regulátor sa zameria na dodržiavanie pravidiel, akými sú posúdenie rizika z pohľadu povahy transakcií a zúčastnených osôb, uviedol hovorca FMA. Ako dodal, nie je vylúčené, že úrad postúpi záležitosť orgánom činným v trestnom konaní.

Zverejnili milióny strán dokumentov
Pod heslom Panama Papers informovali v nedeľu večer médiá po celom svete o firmách v tzv. daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci „ukryli“ vysoké finančné čiastky. Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov, vrátane diktátorov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Raiffeisen Bank International