Cena zlata bude podľa analytika pravdepodobne opäť rásť

zlato, striebro
Foto: ilustračné, Getty Images

Neistá politická a ekonomická situácia pritiahne investorov späť k zlatu. Myslí si to komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen. Cena zlata bude preto podľa neho pravdepodobne opäť rásť. „V súčasnosti sme na nezmapovanom území. Len ťažko preto môžeme odhadovať ceny pre rok 2021. Na základe vývoja za posledných desať rokov by sa však cena zlata mohla pohybovať niekde medzi 2 400 a 2 500 dolármi za uncu, teda nejakých 20 percent nad súčasnou hodnotou,“ hovorí analytik.

Kombinácia minimálnych úrokových sadzieb, stúpajúceho dopytu po zabezpečení proti inflácii a potenciál oslabenia doláru podľa analytika naznačuje, že sa môžeme tešiť na ďalší rast cien drahých kovov. „Po dlhšom období konsolidácie nad úrovňou 1 920 dolárov za uncu sme svedkami toho, že zlato opäť stúpa vyššie a rok zakončí v blízkosti 2 000 dolárov za uncu,“ povedal Ole Hansen.

Aj cena striebra prudko rástla. Pomer medzi ním a zlatom sa vrátil na desaťročný priemer blízkosti 70 uncí striebra za uncu zlata. „Vzhľadom k tomu, že očakávame rast zlata, bude zrejme aj striebro ďalej stúpať, jeho výsledky však budú pravdepodobne o niečo horšie,“ myslí si analytik. Na druhej strane, rekordný diskont platiny voči zlatu môže prilákať nových investorov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Saxo Bank