Cena zlata podľa analytika prudko rastie

Zlato
Ilustračný obrázok. pixabay.com

Zlato v týždni prelomilo hranicu 1 600 dolárov za uncu a obchoduje sa na najvyšších úrovniach od roku 2013. „Deje sa to pri súčasnom raste hodnoty dolára, čo je nezvyklý jav. Hodnota dolára a zlata sa väčšinou vyvíjajú protichodne,“ konštatuje komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Záujem o zlato ako o bezpečné aktívum sa zvyšuje podľa analytika aj napriek tomu, že obavy z koronavírusu sa zmierňujú a trhy nadobudli presvedčenie, že pôjde o záležitosť s dozvukom len počas prvého štvrťroka tohto roku. Investori počítajú aj s pričinením centrálnych bánk a vlád, ktoré urobia podľa nich všetko potrebné, aby navrátili ekonomiku späť na rastovú trajektóriu.

Zlato ako prevencia

Zlato teda rastie podľa analytika preto, že všetky ostatné aktíva, najmä akcie, rýchlo rastú. Investori tak majú obavy z ich pádu a chcú svoje stávky strategicky diverzifikovať. Časť peňazí preto preventívne umiestňujú do zlata, ako do bezpečného prístavu. „Zlato je zároveň útechou aj pre tých, ktorí si myslia, že koronavírus bude mať predsa len vážnejšie dôsledky, ako sa očakáva,“ hovorí Hansen.

Keďže zlato rastie za nezvyčajných podmienok ako posilnenie dolára a rast na akciových trhoch, ťažko podľa Hansena predpovedať, kedy by sa jeho posilňovanie mohlo zastaviť. „Zdá sa, že kým budú mať investori pocit, že vývoj na akciových trhoch nie je zdravý, záujem o zlato bude pretrvávať,“ uzavrel analytik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Saxo Bank