Ceny bývania rástli vlani najrýchlejšie od roku 2008

Bývanie
Ilustračné foto pixabay.com


Priemerná cena bývania v minulom roku vzrástla medziročne o 7,5 %. Podľa Národnej banky Slovenska ide o najrýchlejší rast od roku 2008. „Napriek tomu cena bývania podľa nášho odhadu nedosahuje rizikové úrovne z pohľadu ekonomickej a finančnej stability, iba sa preklopila z pásma rovnováhy do mierneho vzostupu,“ informovala centrálna banka.

Klesajúca ponuka bytov v kombinácii s nízkymi úrokovými mierami vytvárajú podľa národnej banky predpoklady na ďalší rast cien nehnuteľností na bývanie. „Dopyt po vlastnom bývaní je naďalej silný, zatiaľ čo ponuka dostupného bývania nedokáže v krátkodobom horizonte adekvátne reagovať,“ myslí si centrálna banka. Pozitívnym je preto podľa nej rozhodnutie o sprísnení úverových podmienok od tohto roka, ktoré disponuje potenciálom zmierniť nahromadené dopytové tlaky. V dlhodobom horizonte však podľa banky bude rozhodujúca práve ponuková strana realitného trhu, najmä podpora nájomného bývania.

Vo štvrtom kvartáli 2019 priemerná cena bývania nepatrne poklesla v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, a to o šesť eur na 1 597 eur za meter štvorcový. Jedným z dôvodov poklesu je podľa národnej banky aj vyššia váha cien domov. Zatiaľ čo priemerné ceny bytov zrýchlili tempo rastu, prevážil ich pokles priemerných cien domov.

Priemerná cena bytov sa vo štvrtom kvartáli zvýšila o 21 eur na 1 919 eur za meter štvorcový. Najvýraznejšie v porovnaní s predošlým štvrťrokom stúpli ceny jednoizbových bytov, najmenej stúpli ceny trojizbových bytov. Priemerná cena domov poklesla o 15 eur na 1 232 eur za meter štvorcový.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska