Česká centrálna banka znovu zdvihla úrokovú sadzbu, snaží sa tak bojovať proti prudko rastúcej inflácii

Česko, koruna, česká koruna
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Česká národná banka (ČNB) v stredu výrazne zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v snahe bojovať proti prudko rastúcej inflácii. Sadzbu zdvihla o 1,25 percentuálneho bodu na úroveň 7 percent, čiže ju posunula najvyššie od začiatku roku 1999.

Stredajšie zvýšenie úrokov v Česku bolo od júna 2021 už deviate v rade. Naposledy ČNB hlavnú sadzbu zvýšila o tri štvrtiny percentuálneho bodu 5. mája.

Zvyšovanie úrokov bolo očakávané

Stredajší krok českej centrálnej banky nebol neočakávaný. ČNB považuje vysoké spotrebiteľské ceny za významnú hrozbu a naznačovala, že úroky opäť zvýši. Stredajšie zasadanie výboru pre menovú politiku naposledy viedol odchádzajúci guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Prvého júla ho na poste šéfa banky vystrieda Aleš Michl, člen vedenia ČNB od roku 2018, ktorý s predchádzajúcimi zvyšovaniami úrokov nesúhlasil.

Najvyššia inflácia za 23 rokov

Oznámenie českého prezidenta Miloša Zemana z 11. mája, že Michla vymenoval za nového šéfa českej centrálnej banky viedlo k oslabeniu českej koruny a podnietilo ČNB k intervencii na devízovom trhu.

Inflácia v Českej republike, ktorej motorom sú vysoké ceny energií a potravín a tiež nízka nezamestnanosť, sa v máji vyšplhala na 16 percent. Je tak najvyššia od decembra 1993.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleš MichlJiří RusnokMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná banka