Cestovanie v čase pandémie: Na poistení sa neoplatí šetriť, cesty do rizikových krajín kryjú len niektoré poisťovne

Dovolenka, Grécko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Napriek zlepšujúcej sa epidemickej situácii na Slovensku, do cudziny ministerstvo zahraničných vecí stále dôrazne odporúča necestovať. Riziko nového koronavírusu totiž nespočíva len v samotnej chorobe COVID-19, ale aj praktických obmedzeniach, ktoré môžu cestovateľov postretnúť.

Krajina môže napríklad zatvoriť hranice, cestovateľ môže skončiť v niekoľkotýždňovej karanténe, ale aj platiť vysoké účty za ošetrenie, ak sa nakazí vírusom SARS-CoV-2.

Štát dokonca zakázal cesty za hranice za účelom rekreácie, povolenú sú len pracovné cesty. V stredu 28. apríla však štátny tajomníka rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) povedal, že ak to dovolí epidemická situácia, od 15. mája by mal byť zákaz zrušený.

Pozreli sme sa preto, ako komerčné poisťovne reflektujú vo svojich produktoch celosvetovú pandémiu a na čo všetko sa možno v prípade cesty do zahraničia poistiť.

Rizikovosť rozhoduje

V súčasnosti sa pre pandémiou rozdeľujú krajiny na menej (zelené) a viac rizikové (červené) a je pravdepodobné, že nejakú dobu to tak ešte zostane. Práve toto rozdelenie je hlavným faktorom, ktorý rozhoduje, či poisťovňa cestovateľovi poistí aj situácie, ktoré súvisia s ochorením COVID-19.

„Poisťovne spravidla kryjú v plnej miere poistenie liečebných nákladov pri ochorení COVID-19 len v tzv. zelených krajinách,“ upozorňuje Peter Šimko, šéfredaktor portálu Poistenie.sk.

2021w15_covid19_eu_eea_subnational_combined_traffic_0.jpg
Rozdelenie európskych krajín podľa rizikovosti. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb

Podľa Vladimíra Cvika zo spoločnosti netfinancie.sk to však nie je znak ich neochoty alebo vypočítavosti. Výkonný riaditeľ vysvetľuje, že aj poisťovne musia rešpektovať odporúčania štátnych orgánov o rizikovosti štátov z hľadiska nákazy.

„Takmer všetky štáty sveta sú považované za rizikové,“ upozorňuje Cvik. V praxi to znamená, že na plné krytie aj pre situácie ako testovanie na COVID-19, ambulantné ošetrenie, hospitalizáciu či náklady spojené s návratom domov, si musia poistenci počkať.

Bezpečných krajín je málo

V zelených krajinách má cestovateľ tieto služby poisťovňami uhradené. V takom prípade sa totiž bežne prepláca zrušenie zájazdu z dôvodu ochorenia na vírus či náklady na testovanie COVID-19 v prípade, ak ho nariadil zahraničný lekár.

Samozrejmosťou je preplatenie hospitalizácie a ošetrenia. Niektoré poisťovne tu dokonca uhrádzajú aj náklady, ktoré vzniknú pri skoršej ceste domov kvôli úmrtiu v rodine na COVID-19 alebo pri preprave pozostatkov zosnulého, ktorý kvôli tomuto ochoreniu zomrel v zahraničí.

„Dokonca v prípade, že sa klienti pre ochorenie COVID-19 nemôžu vrátiť v plánovanom termíne, automaticky a bezplatne im cestovné poistenie predlžujeme na potrebnú dobu,“ uvádza Tomáš Ferenčák, hovorca poisťovne Wüstenrot.

Počet poisťovní, ktoré by ponúkali poistenie pre takéto situácie sa však s rizikovosťou destinácie zmenšuje, pričom si treba overiť, ktoré krajiny daná poisťovňa označuje v konkrétnom období za rizikové a čo všetko pri ich návšteve skutočne prepláca.

Čím viac rizika, tým menej produktov

Napríklad AXA Assistance uhradí liečebné náklady spojené s vírusom do limitu 40-tisíc eur aj pri návšteve rizikovej krajiny. Poistenie sa však nevzťahuje na USA, Kanadu a Mexiko a je ponúkané len v najvyššom poistnom balíčku.

Poisťovňa UNIQA zase vytvorila osobitný režim pre klientov cestovných kancelárií. Uhrádza totiž náklady na ambulantné ošetrenie, lieky a prípadnú hospitalizáciu alebo repatriáciu súvisiacu s nákazou COVID-19 v zahraničí aj v rizikových krajinách.

Cestovanie, koronavírus
Plné poistné kratie sa väčšinou vzťahuje len na rizikové krajiny. Foto: ilustračné, SITA/AP.

„Vnímame, že ľudia sa napriek pretrvávajúcej pandémii už v predstihu zaujímajú o kúpu zájazdov a dovoleniek na leto cez cestovné kancelárie. Rozhodli sme sa preto vyjsť im v ústrety,“ uviedla Beata Lipšicová, hovorkyňa poisťovne.

Doplnila, že rovnaká ponuka platí aj pre firmy, ktoré posielajú svojich zamestnancov na služobné cesty.

Union zase ponúka osobitný druh pripoistenia pre prípad COVID -19, v rámci ktorého je liečba v zahraničí krytá do výšky 50-tisíc eur bez ohľadu na rizikovosť krajiny, teda aj v „červenej zóne“.  Preplatené je aj ubytovanie v karanténe.

Šimko však upozorňuje, že len do výšky 50 eur na deň a najviac na 14 dní. Poisťovňa preplatí aj letenku domov, pričom limit je 750 eur. Klientovi je hradené aj storno zájazdu kvôli karanténe alebo ochoreniu na vírus.

Za tento balíček sa však pripláca od 1,80 eur do 9 eur na deň. Štvorčlenná rodina s dvoma dospelými a dvoma deťmi by napríklad za 10-dňovú cestu do Talianska zaplatila na poistení 90 eur.

Z toho by podľa hovorkyne Unionu Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej išlo 36 eur na základné poistenie liečebných nákladov a 54 eur na pandemické doplnkové poistenie.

Pozor na dôvody nevyplatenia poistného

Aj v takýchto prípadoch si však treba preštudovať podmienky, pri ktorých by mohli tieto poisťovne odmietnuť plnenie.

„To môže byť obmedzené jednak všeobecne platnými výlukami, ako napríklad v dôsledku nedodržania bezpečnostných opatrení a nariadení platných v danej krajine alebo konkrétnymi výlukami v závislosti od druhu dojednaného poistenia,“ upozorňuje Dupaľová Ksenzsighová.

Problémom pre poisťovne môže byť aj skutočnosť, že poistná udalosť nastala pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok.

Ak by tieto podmienky cestovateľovi nevyhovovali, môže sa vydať na dovolenku aj s klasickým cestovným postením, ktoré je, ako pripomína hovorkyňa poisťovne Allianz Heleny Kanderkovej, stále k dispozícii.

„Ak poistná udalosť vznikne z inej príčiny, napríklad si osoba zlomí nohu alebo potrebuje operáciu v dôsledku autonehody, tieto liečebné náklady sú mu z cestovného poistenia plne kryté,“ uvádza hovorkyňa.

Riskovanie môže dovolenku predražiť

Potvrdzuje to aj Cvik, podľa ktorého by si cestovatelia pri výbere poistenia mali zvážiť cieľovú krajinu a druh cesty, teda či cestujú za turistikou alebo prácou. Tiež činnosti a aktivity, ktoré budú vykonávať, napríklad druhy športu, a spôsob cesty do zahraničia.

Taktiež treba zvážiť rozsah poistného krytia a rozsah rizík, ktoré sú v cestovnom poistení zahrnuté. Napríklad náklady na liečbu, služby právnej či technickej pomoci, ale aj poistenie chronických chorôb či pátrania a záchrany.

Šimko poistencom však neodporúča, aby cestovali bez poistenia, ktoré by preplácalo náklady na liečbu COVID-19. Najmä kvôli vysokým čiastkam, ktoré by v prípade ochorenia museli zaplatiť sami.

Ako príklad uvádza cestovateľa z Egypta, ktorý sa vírusom nakazil a neskôr naň aj zomrel. Jeho poistenie však toto ochorenie nekrylo, a tak náklady vo výške 30-tisíc eur musela uhradiť jeho rodina.

Niekedy ani krytie nestačí

Na druhej strane, poistné krytia tiež nemusia byť vždy dostatočné.

Keď ste v niektorej drahej krajine z hľadiska liečebných nákladov, napríklad v USA a došlo by k potrebe pobytu v nemocnici s využitím pľúcnej ventilácie, pravdepodobne by vám nestačili ponúkané limity krytia,“ upozorňuje Šimko.

Súčasná zdržanlivosť poisťovní preplácať vyššie sumy je však podľa neho pochopiteľná. Jedná sa totiž o veľké riziko, ktorého hodnotu poisťovne často nevedia stanoviť. Chýbajú im totiž údaje, ktoré už pri iných ochoreniach alebo úrazoch majú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováBeata LipšicováHelena KanderkováMartin KlusPeter ŠimkoTomáš FerenčákVladimír Cvik
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňaAXAMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNetfinanciePoistenie.skUnion poisťovňaUniqa poisťovňaWüstenrot poisťovňa