Cez druhú vlnu pandémie môžu byť úvery pre podnikateľov menej dostupné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Podnikateľ, podnikanie
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Pri druhej vlne pandémie ochorenia COVID-19 hrozí, že podnikatelia budú mať problém dostať sa k úverom. Na ich získanie v rámci schém pomoci sú totiž potrebné aj vlastné zdroje. Tie ale podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Serinu nemajú, keďže ich minuli už pri prvej vlne. Vláda by si mala podľa podnikateľov uvedomiť, že nie je možné sa donekonečna zadlžovať a len odkladať splácanie úverov, či lízingov, najmä ak mnohé sektory nemôžu reálne podnikať.

„Podnikatelia potrebujú, aby vláda našla balans medzi tým, čo je minimálne nutné z hľadiska ochrany zdravia a minimálne nutné z hľadiska reálneho fungovania biznisu. Alebo ak nie, musí za podnikateľov a zamestnávateľom zaplatiť dlhy na úveroch, lízingoch, daniach či odvodoch,“ skonštatoval Serina. Ak nespraví ani jedno ani druhé, mnohé najviac postihnuté sektory podnikania budú podľa Serinu postihnuté masovými bankrotmi a mikro a malí podnikatelia skončia s podnikaním.

Schválili milióny eur

Celková suma schválených úverov a zazmluvnenej čiastky istiny cez rôzne garančné schémy Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, Eximbanky, či spoločnosti Slovak Investment Holding bola začiatkom novembra na úrovni takmer pol miliardy eur. „Ministerstvo financií pravidelne vyhodnocuje jednotlivé programy pomoci, naši experti tieto výsledky analyzujú a pracujú na návrhoch, ktoré by mohli ešte vo väčšej miere systém zefektívniť, a to nie len pre poskytovateľov, ale aj pre príjemcov,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu financií. V tejto chvíli je však podľa nich ešte predčasné hovoriť o záveroch. O prípadných úpravách alebo zmenách v programoch budú informovať.

Slovak Investment Holding hovorí, že ich reakcia na vypuknutie pandémie a na následnú kritickú situáciu v množstve podnikov, ktoré museli obmedziť alebo úplne zastaviť svoje aktivity, bola veľmi rýchla. Nástroje SIH antikorona záruka 1 a SIH antikorona záruka 2 sa priebežne podľa vyjadrení firmy Slovak Investment Holding dolaďovali na základe spätnej väzby od bánk a ich klientov a tieto diskusie pokračujú. Implementácia oboch nástrojov bude pokračovať aj v budúcom roku, minimálne do 30. júna 2021.

Schémy nie sú dokonalé

Slovenská sporiteľňa považuje za úspešnú schému SIH antikorona záruka 1. „Pri tejto schéme sme niekoľkokrát navyšovali objem možných prostriedkov a už sme ich vyčerpali,“ povedala riaditeľka odboru finančné riešenia pre firmy Slovenskej sporiteľne Katarína Gašparovská. Takzvanú veľkú garančnú schému, SIH antikorona záruka 2, odštartovali až koncom augusta. V porovnaní s prvou schémou má iné podmienky.

Nemá úrokový bonus a klient platí poplatok za záruku, ktorý však môže byť odpustený, ak klient splní podmienky, ako napríklad udržanie zamestnanosti. Program však má vyššie zabezpečenie úveru a úver má dlhšiu lehotu splatnosti, čo je podľa Gašparovskej pri malých klientoch dôležité. „Zároveň, tým, že veľká garančná schéma prišla neskôr, v čase, keď veľa firiem už muselo prepustiť časť svojich zamestnancov, tie už teraz vedia, že nesplnia podmienky na odpustenie poplatku za záruku,“ hovorí Gašparovská.

Banky majú návrhy na zlepšenie

Pomôcť by mohlo podľa Gašparovskej predĺženie splatnosti úverov s garanciou štátu, napríklad na 10 až 15 rokov, odložiť splátky na dlhšiu lehotu s cieľom znížiť tlak na likviditu v najbližších rokoch a eliminovať riziko dlhodobejšieho výpadku produkcie a pokryť ďalšiu predpokladanú krízovú vlnu. Ďalšou možnosťou je podľa Gašparovskej zníženie poplatku, a to nielen za udržanie zamestnanosti na 100 %, ale aj na nižšiu úroveň. „Zároveň, podľa nás stojí za zváženie aj podriadenie týchto dlhov voči existujúcim úverom a taktiež možnosť ich konverzie na vlastníctvo podielov / akcií vo firme,“ dodala Gašparovská.

Záujem o financovanie eviduje aj Tatra banka a ich očakávania sa naplnili. Najväčší záujem zaznamenali u malých a stredných podnikateľov a firiem. Voľné prostriedky vo veľkej garančnej schéme sú naďalej k dispozícii. Vo VÚB banke v poslednom období vzrástol záujem o veľkú garančnú schému len mierne, očakávali vyšší záujem. „Za celkovo nižším dopytom oproti programu SIH antikorona záruka 1 nie sú banky, ale podmienky schémy, ktorá je administratívne náročná,“ dodal hovorca VÚB banky Dominik Miša.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRPAS Podnikateľská aliancia SlovenskaSlovak Investment HoldingSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová banka