Chorvátsko bude od nového roka súčasťou eurozóny, dovolenkári si tak už nebudú musieť zamieňať eurá na kuny

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európsky parlament v utorok odobril žiadosť Chorvátska stať sa od začiatku budúceho roka členom eurozóny. V uznesení zákonodarcov sa uvádza, že Chorvátsko spĺňa všetky kritériá na prijatie eura od 1. januára 2023. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Chorvátsko je vstup pripravené

Vstup Chorvátska do eurozóny je podľa europoslancov prvým významným integračným aktom v rámci EÚ od vystúpenia Spojeného kráľovstva.

V uznesení sa tiež konštatuje, že Chorvátsko je na vstup do eurozóny pripravené napriek hospodárskym problémom spôsobeným pandémiou ochorenia COVID-19, vysokou infláciou a ruskou vojnou na Ukrajine.

Vačšia bezpečnosť a stabilita

„Prijatie eura Chorvátskom ukazuje, že jednotná mena je stimulujúcim a spoľahlivým projektom, ktorý občanom zaručuje väčšiu bezpečnosť a stabilitu,” uviedla predsedníčka pracovnej skupiny pre euro – Portugalčanka Margarida Marquesová.

„Je zrejmé, že stať sa členom eura je správne rozhodnutie pre krajinu, jej podniky a občanov, ako aj rôznych odvetví jej hospodárstva, ako je napríklad cestovný ruch. To, že sa Chorvátsko stane 20. členom eurozóny, je dobré aj pre Európsku úniu. Dokazuje to životaschopnosť a dôveru v našu spoločnú menu,“ podotkol rumunský spravodajca Siegfried Muresan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Jakubov
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament