Čínsky jüan klesol na najnižšiu úroveň za 11 rokov, hovorí sa o menovej vojne

čína, USA
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Čína dovolila národnej mene prvýkrát za 11 rokov klesnúť pod politicky citlivú hranicu sedem jüanov za dolár, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že Peking by mohol využiť devalváciu ako zbraň v colnej vojne s Washingtonom.

Čínska centrálna banka uviedla, že dôvodom poklesu kurzu jüanu je „obchodný protekcionizmus“. Oslabenie čínskej meny nasleduje po tom, ako americký prezident Donald Trump minulý týždeň pohrozil ďalšími clami na čínske tovary.

Začiatok menovej vojny ?

Kurz jüanu sa v pondelok znížil na 7,0267 CNY/USD, čiže na najslabšiu úroveň od februára 2008. „Viacerým obchodníkom napadla myšlienka menovej vojny,“ uviedol Stephen Innes zo spoločnosti VM Markets.

Slabosť jüanu je jednou z vecí, na ktorú sa sťažujú USA. Americkí predstavitelia tvrdia, že slabá čínska mena neférovo znižuje ceny čínskeho exportu, poškodzuje zahraničných konkurentov a zväčšuje obchodný prebytok Pekingu.

Predpokladá sa, že kurz sedem jüanov za dolár nemá ekonomický význam, ale by mohol oživiť pozornosť USA. Na druhe strane slabší jüan by mohol narušiť snahu Číny o podporu spomaľujúcej sa ekonomiky. Mohol by totiž zvýšiť náklady na požičiavanie povzbudením odlevu kapitálu z Číny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump