Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo financií MF
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
24. 01. 2019 16:12 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Daň z poistenia sa vzťahuje výlučne na neživotné poistenie, tvrdí rezort financií

Ministerstvo financií tvrdí, že počas mesiacov rokovaní o novom zákone o dani z poistenia samotné poisťovne problematiku doplnkového poistenia k životnému poisteniu nikdy nenastolili.

Zákon o dani z poistenia sa vzťahuje výlučne na produkty, ktoré pokrývajú riziká neživotného poistenia a je na poisťovniach, aby ponúkli a zdanili klientovi produkt v súlade s platnou legislatívou. Tvrdí to ministerstvo financií v reakcii na štvrtkové vyjadrenia predstaviteľov Asociácie finančných sprostredkovateľov (AFISP), ktorých prekvapila skutočnosť, že nová poistná daň sa má vzťahovať aj na doplnkové poistenie k životnému poisteniu.

„So zrušením odvodu a zavedením poistnej dane súhlasili aj samotné poisťovne a Ministerstvo financií SR im vyšlo v ústrety. O tejto zmene ministerstvo s poisťovňami rokovalo dlhé mesiace, počas ktorých nebola problematika doplnkového poistenia nastolená zo strany poisťovní,“ uvádza v reakcii rezort financií s tým, že rozhodne by nemala nastať situácia, kedy by časť porovnateľných produktov bola zaťažená daňou a časť nie. „Takáto situácie porušuje princíp daňovej neutrality a zároveň porušuje princípy hospodárskej súťaže,“ dodáva ministerstvo.

Asociácia chce ešte diskutovať

Predseda predstavenstva AFISP Martin Lancz na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že ministerstvo financií počas legislatívneho procesu pri príprave náhrady poistného odvodu daňou z poistenia nič o zdanení pripoistenia k životnému poisteniu nehovorilo. Šéf asociácie však dúfa, že zdanenie tohto doplnkového poistenia bude ešte možné prediskutovať na pôde Ministerstva financií SR. „Toto nás nepríjemne prekvapilo. Veríme, že o tom ešte budeme diskutovať. Boli by sme radi, keby ministerstvo financií naopak životné poistenie nejakými krokmi podporilo, nie ho zdaňovalo,“ dodal Lancz.

Finanční sprostredkovatelia pritom samotné nahradenie poistného odvodu daňou vítajú. Odvod totiž považujú za nekoncepčný, daň za štandardný nástroj. Nepozdáva sa im však spôsob, akým sa legislatíva pripravovala. Podľa Lancza rýchlosť procesu neumožňovala poisťovniam sa na zmeny dostatočne pripraviť, čo zo strany rezortu financií nebolo príliš ústretové.

Formuláre a transparentnosť

Čo sa týka návrhu rezortu financií na dodatočné formuláre o zložkách poistného je ministerstvo ochotné o prípadných zmenách po vyhodnotení pripomienok diskutovať. „Zároveň však treba doplniť, že trváme na tom, že formuláre majú zabezpečiť pre klientov väčšiu transparentnosť a klienti majú právo vedieť, z akých zložiek sa skladá cena, ktorú majú poisťovni zaplatiť za ten ktorý produkt,“ dodáva v reakcii ministerstvo.

Navrhované formuláre sú totiž podľa AFISP ďalšou byrokratickou záťažou spotrebiteľa, ktorá mu nepodá žiadnu relevantnú informáciu. Navyše, sprostredkovatelia podľa návrhu majú informovať aj o nákladoch samotných poisťovní, ktoré sa v čase menia. Podľa asociácie ak chce tieto informácie štát spotrebiteľovi sprístupniť, dá sa to urobiť aj tak, že ich budú poisťovne zverejňovať na svojich weboch a sprostredkovateľ spotrebiteľovi povie, kde tieto informácie nájde.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X