Dane za nehnuteľnosti sa zvýšia aj v Košiciach, nové sadzby schválili mestskí poslanci

byty, dom
Foto: ilustračné, Getty Images

V Košiciach sa od 1. januára budúceho roka zvýši sadzba dane z nehnuteľnosti. Schválili to v piatok košickí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Na schválenie bola potrebná trojpätinová väčšina, za zvýšenie hlasovalo 23 z 37 z prítomných poslancov, zdržali sa štyria. Košice tak pôjdu so zvyšovaním daní po vzore ostatných krajských miest.

Miliónový výpadok

Mestské zastupiteľstvo prijalo všeobecne záväzné nariadenia, ktorým mesto Košice pristupuje k zvýšeniu dani z nehnuteľnosti. Je to z dôvodu neúmerného zvyšovania rôznych nariadení a daní zo strany vlády a parlamentu, ktoré spôsobilo mestu Košice výpadok viac ako 20,5 milióna eur,“ uviedol po hlasovaní primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Ako ďalej uviedol, vzhľadom na to že pri schvaľovaní došlo k niekoľkým zmenám, nie sú zatiaľ známe dopady na obyvateľov. „Existujú prepočty v rámci pôvodného uznesenia, ale prešlo niekoľkými zmenami a naozaj nechcem zavádzať tým, kto ako zaplatí,“ dodal Polaček.

Pozmeňujúci návrh

Schválený bol pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Filipka, ktorý predložil návrh skupiny poslancov, kde sa daň za byty oproti pôvodnému návrhu vyrovnala výške dane domov, a to vo výške 0,9 až jedno euro za meter štvorcový v závislosti od lokality.

Úprava sadzieb dane z nehnuteľnosti sa u nízkopríjmových skupín obyvateľov mesta prejaví podľa magistrátu len nepatrne, nakoľko návrh obsahuje zníženie sadzieb dane o 50 percent pre občanov v hmotnej núdzi, ťažko zdravotne postihnuté osoby a občanov starších ako 70 rokov.

Posledná úprava daní bola v meste v roku 2012. Príjmy mesta z daní boli doteraz vo výške približne 20 miliónov ročne, po novom by to malo byť o 11 miliónov eur viac. Výdavky mesta od roku 2012 vzrástli zo 140 miliónov eur na 235 miliónov eur v roku 2019, čo predstavuje nárast o 68 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Filipek