Daňový bonus na dieťa si neoprávnene uplatnili tisíce rodičov, štát ukrátili o takmer dva milióny eur

Peniaze, rodičia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Daňový bonus na dieťa si za rok 2019 podľa dostupných údajov neoprávnene uplatnilo 7 376 rodičov. Štát tak ukrátili o 1,9 milióna eur. Vyplýva to z odhadu finančnej správy.

Uplatnenie dva roky po sebe

V porovnaní s rokom 2018 je výpadok vyšší. Nárast podľa hovorkyne finančnej správy Martiny Rybanskej čiastočne súvisí s legislatívnou zmenou platnou od 1. apríla 2019, podľa ktorej si rodičia môžu na dieťa do veku šesť rokov uplatniť dvojnásobnú výšku daňového bonusu.

Neoprávnene uplatnený daňový bonus za obidva odhadované roky, teda roky 2018 a 2019, predstavuje 3,4 milióna eur. Až 41 % tejto sumy tvoria rodičia, ktorí si daňový bonus uplatnili neoprávnene v obidvoch rokoch.

Najčastejšia chyba

Ide o 2 199 rodičovských párov, ktoré si uplatnili vyšší daňový bonus za rok 2018, pričom výpadok predstavoval vyše 653-tisíc eur a za rok 2019 dosiahol výpadok viac ako 747-tisíc eur. Najčastejšou chybou podľa Rybanskej je, že si daňový bonus na rovnaké dieťa uplatnili obidvaja rodičia.

V prípade daňového bonusu na dieťa nejde o poslednú kontrolu. Finančná správa pripraví rovnaký odhad a identifikáciu daňovníkov s viacnásobným uplatnením daňového bonusu aj za rok 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR