Deficit štátneho rozpočtu sa oproti vlaňajšku zhoršil o takmer tri miliardy eur

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, Getty images

Hotovostný deficit štátneho rozpočtu bol v septembri na úrovni 4,7 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje zhoršenie o 2,8 mld. eur. Pod medziročný vývoj deficitu sa podpísal rast výdavkov o 2,3 mld. eur. Negatívny vplyv bol navýšený poklesom príjmov o 542 mil. eur.

Ako ďalej povedal analytik rozpočtovej rady Pavol Majher, vývoj verejných financií v tomto roku je zásadne ovplyvnený karanténnymi opatreniami a zhoršením ekonomického prostredia v dôsledku pandémie koronavírusu ako aj vládnymi opatreniami na podporu ekonomiky. V niektorých položkách štátneho rozpočtu je už možné pozorovať vplyv tohto negatívneho vývoja, najmä vo výpadku daňových príjmov. Tam bol medziročný pokles o 611 mil. eur. Taktiež to bol navýšený transfer Sociálnej poisťovni na financovanie OČR, PN a výpadku odvodových príjmov, spolu pri raste o 970 mil. eur.

Bežné výdavky štátneho rozpočtu vzrástli medziročne o 2513 mil. eur, resp. o 24 %. Okrem transferu do Sociálnej poisťovne k navýšeniu prispelo podľa Majhera financovanie vládnych opatrení na podporu zamestnanosti, rast výdavkov na rodičovský príspevok, ako aj vyššia platba za poistencov štátu. Osobné výdavky rástli medziročne o 11 %, výrazne stúplo aj čerpanie výdavkov na tovary a služby, a to o 131 mil. eur na úroveň 1,309 mld. eur.

Investície klesli

Objem investícií medziročne poklesol o 63 mil. eur na 746 mil. eur. Pokles bol spôsobený výškou zálohovej platby za stíhačky, ktorá sa medziročne znížila o približne 100 mil. eur. Naopak rast čerpania bol zaznamenaný vo výdavkoch na doplnenie a tvorbu hmotných rezerv v nadväznosti na riešenie aktuálnej situácie súvisiacej s pandémiou koronavírusu. Kapitálové transfery medziročne klesli o 168 mil. eur.

Hotovostné príjmy štátneho rozpočtu poklesli oproti predchádzajúcemu roku najmä v dôsledku výnosu daní nižšiemu o 624 mil. eur. Najvýraznejšie zníženie hotovostného výnosu bolo zaznamenané v daňových priznaniach k dani z príjmov právnických osôb o 539 mil. eur. Súvisí to podľa analytika aj s posunom termínu na podanie daňových priznaní na koniec októbra. Prepad výnosu dane z pridanej hodnoty sa v posledných mesiacoch zmiernil vďaka stabilizácii ekonomického vývoja, momentálne dosahuje 28 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť