Deficit verejných financií by mal v tomto roku dosiahnuť podľa NBS vyššiu úroveň, pandémia vytvára tlak na rast výdavkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova Národnej banky Slovenska (NBS)
Budova Národnej banky Slovenska (NBS) Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.

Deficit verejných financií by mal v roku 2021 dosiahnuť podľa odhadu Národnej banky Slovenska (NBS) úroveň 7,4 percent HDP, čo je o 1,9 bodu viac ako vlani.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Oživenie ekonomiky by malo na hospodárenie verejného sektora pôsobiť podľa centrálnej banky pozitívne. Pretrvávajúci vplyv pandémie vytvára tlak na rast výdavkov. Celkové priame fiškálne náklady pandémie v tomto roku sú odhadované na úrovni 3,3 percent HDP.

Vysoká výkonnosť ekonomiky

Fiškálna konsolidácia sa očakáva už v roku 2022. Očakávané doznievanie opatrení kompenzujúcich vplyv pandémie, spolu s ďalším zlepšovaním cyklických podmienok, by mali saldo verejných financií znížiť na budúci rok na hodnotu 3,8 percent HDP.

Následne v ďalších rokoch národná banka očakáva relatívne vysokú výkonnosť ekonomiky. Bude tvoriť základ pre pokračujúcu konsolidáciu, ktorú však bude dočasne tlmiť dovoz vojenskej techniky. Preto NBS očakáva, že deficit dosiahne v roku 2023 úroveň 3,1 percent HDP a klesne tesne pod tri percentá HDP v roku 2024.

Dopady uzavretia ekonomiky na konci roka

V porovnaní s predchádzajúcou prognózou sa očakáva zhoršenie deficitu v roku 2021 o 0,8 bodu. Revízia prognózy vyplýva podľa centrálnej banky najmä zo zhoršujúcej sa pandemickej situácie, kedy sa opäť zavádzajú opatrenia na podporu zamestnanosti a uzavretie ekonomiky v závere roka bude mať vplyv na nižšie dane a odvody z trhu práce ako aj tržby.

Čiastočne je tento vývoj kompenzovaný pozitívnou revíziou DPH, kde pozorujeme silný medziročný vývoj. V roku 2021 by mal schodok tiež negatívne ovplyvniť predpoklad o úhrade doplatku do rozpočtu za podhodnotené clo z čínskeho dovozu, čo vrátane sankčných úrokov predstavuje spolu výdavky v hodnote 0,5 percent HDP.

Vyššia valorizácia penzií

Odhady hospodárenia verejnej správy od roku 2022 sú mierne optimistickejšie. Na výdavkovej strane je v porovnaní s minulou prognózou v roku 2023 vyššia valorizácia penzií v dôsledku vyššej prognózovanej inflácie.

Zároveň sa upravili očakávania v oblasti schém štátnej pomoci v dôsledku pandémie. Zvýšené výdavky sú však vykompenzované pozitívnou revíziou daňových príjmov v roku 2021, ktorá sa prenáša aj na horizont prognózy a spolu s postupným zotavovaním ekonomiky pozitívne vplýva na deficit verejných financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNBS Národná banka Slovenska