Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa zhoršila, rozpočtová rada sa odvoláva na prijatú novelu

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, Getty images

Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií sa zhoršil. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá vzhľadom na prijatie nového programového vyhlásenia vlády 4. mája pripravila novú správu o dlhodobej udržateľnosti. V porovnaní s poslednou správou sa zhoršil ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti o 0,5 percenta HDP.

Rada konštatuje, že verejné financie boli k máju naďalej dlhodobo neudržateľné. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa nachádzal na úrovni 6,1 percenta HDP v pásme vysokého rizika. To znamená, že na udržanie hrubého dlhu verejnej správy pod hornou hranicou bezpečného limitu na dlh, čo je 50 percent HDP, v období najbližších päťdesiatich rokov by bolo potrebné zlepšiť saldo hospodárenia verejných financií v uvedenej výške, teda 6,3 miliardy eur.

Odhad nezohľadňuje novelu zákona

Bez opatrení by sa úroveň dlhu podľa rozpočtovej rady prudko zvyšovala na neudržateľné úrovne. Hranica 100 percent HDP by bola prekročená v roku 2039, hranica 150 percent HDP v roku 2047 a hranica 200 percent HDP v roku 2053.

Tento vývoj je dôsledkom najmä aktuálneho vývoja rozpočtu v roku 2021. RRZ vo svojom odhade berie do úvahy priebežný vývoj výdavkov aj nové legislatívne opatrenia. Predbežné odhady deficitu pre tento rok sa podľa rozpočtového semafora začali zhoršovať z 6,8 percenta HDP v marci na 7,7 percenta HDP v máji, pričom tento odhad nezohľadňuje vplyv konečnej podoby prijatej novely zákona o štátnom rozpočte.

Pasívny scenár bez zmien politík

Vo výpočte je však už zahrnutý pasívny scenár bez zmien politík, tzv. základný scenár, v ktorom automaticky dochádza k zníženiu deficitu na 3,7 percenta HDP v roku 2024. Pre zlepšenie dlhodobej udržateľnosti len cez rozpočtovú politiku, a teda pri absencii iných opatrení s dlhodobým vplyvom, ako je napríklad dôchodková reforma, by teda bolo potrebné podľa rozpočtovej rady dosiahnuť deficity nižšie ako je táto predpokladaná trajektória.

Odkladanie prijatia výdavkových limitov, ako aj dôchodkovej reformy s výrazne pozitívnym vplyvom na udržateľnosť dôchodkového systému, tak môže podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť znamenať vyššiu potrebu budúcej konsolidácie pre prinavrátenie stability a udržateľnosti verejných financií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť