Dôchodcovia môžu mať na pracovnom trhu o výhodu menej, podľa odborníkov bolo načase

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dôchodca, dôchodok, dôchodkyňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mnoho seniorov si aj po dovŕšení dôchodkového veku hľadajú prácu, aby si finančne prilepšili k dôchodku. Prácu nachádzajú napríklad v tzv. sociálnych podnikoch, ktoré zo zákona musia zamestnávať minimálne 30 percent znevýhodnených a zraniteľných osôb, medzi ktorých patria aj dôchodcovia.

Ak však prejde novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, dôchodcovia od budúceho roka prídu o status znevýhodnených osôb.

O jednu výhodu menej

Hovorkyňa ministerstva práce Eva Rovenská tvrdí, že im to nebude brániť v tom, aby v sociálnych podnikoch ďalej pracovali.

„V tomto období je návrh novely zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch v medzirezortnom pripomienkovom konaní, počas ktorého môže odborná, ale aj laická verejnosť vzniesť pripomienky a tým aj zmeniť jeho finálnu podobu,“ doplnila pre portál voFinanciách.sk.

Sociálny podnik bude môcť dôchodcov zamestnať iba ako klasických zamestnancov, teda sa nebudú počítať do spomínaného tridsaťpercentného limitu znevýhodnených a zraniteľných osôb. Dôchodcovia tak prídu o podporu na pracovnom trhu, ktorú im tieto podniky poskytovali.

Odborníci zmeny vítajú

Odborníci však s návrhom rezortu práce súhlasia. Podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti je Slovensko jediná krajina v Európskej únii, ktorá umožňuje takýto „bezbrehý“ súbeh práce a dôchodku vrátane daňovo-odvodovej dotácie a bolo načase to opraviť.

„Je samozrejme v poriadku, ak si dôchodca popri dôchodku trochu privyrába, avšak máme desaťtisíce ľudí, ktorí popri plnom dôchodku majú jeden-dva plné úväzky a dôchodok sa im tak stáva iba drobným prilepšením k platu,“ vysvetlil Páleník.

Novelu považuje zo strany ministerstva za pochopiteľnú aj analytik Nadácie F.A. Hayeka Martin Reguli. Zamestnávanie a podpora cez sociálny podnik má totiž viesť k vytváraniu miest pre ľudí, ktorí sa majú následne vedieť uchytiť na trhu práce.

„V tomto smere je opodstatnené, že ministerstvo nevidí primárny zmysel podpory ľudí v dôchodkovom veku,“ doplnil.

Dôchodok sa dá zvýšiť aj inak

Analytici tiež hovoria, že dôchodcovia majú iné možnosti, prostredníctvom ktorých si môžu zlepšiť svoju finančnú situáciu. Napríklad si podľa Páleníka môžu flexibilne prispôsobiť svoj odchod do dôchodku alebo pracovať na polovičný úväzok a poberať len polovičný dôchodok.

Pomôže aj neskoršie čerpanie dôchodku z druhého piliera. „Existujúce možnosti flexibility však nie sú propagované,“ upozornil analytik z Inštitútu zamestnávania. Pritom by odložením dôchodku o rok mohol priemerný dôchodca získať na dôchodku o 60 eur viac.

Svoju úlohu by tu malo zohrať aj ministerstvo. Reguli hovorí, že sa musí snažiť najmä stabilizovať verejný systém a umožniť ľuďom sporiť si na dôchodok aj v iných pilieroch. Súčasným dôchodcom zase garantovať dôstojný život cez lepšiu správu verejných dôchodkov a podporu zamestnávania na trhu práce pre ľudí so záujmom o túto cestu.

Netreba zabúdať na nevýhody či na pomoc

Záujem o prácu u ľudí nad 62 rokov totiž stále rastie. Pre porovnanie, Profesia v roku 2016 evidovala na svojom portáli 0,47 percenta takýchto uchádzačov, vlani ich bolo už 0,65 percenta, pričom sa ich situácia na pracovnom trhu nezlepšila. Podľa jej PR manažérky Nikoly Richterovej totiž skúsenosti ukazujú, že čím má uchádzač vyšší vek, tým dlhšie si hľadá prácu.

„Na Slovensku sa bežne deje diskriminácia kvôli veku. Až do takej miery, že naprieč sektormi v niektorých spoločnostiach sú považovaní za starých už ľudia vo veku nad 40 rokov,“ potvrdzuje aj HR odborníčka Renáta Máčaiová.

Zamestnávatelia totiž u skôr narodených predpokladajú, že si so sebou nesú zažité vzorce správania, sú odmietaví voči novým veciam alebo v mnohom oproti mladším generáciám zaostávajú.

Podľa sociologičky Zuzany Kusej tiež majú predsudky týkajúce sa nepružnosti myslenia či obavy z nadbytku vedomostí. „So zamestnávaním starších ľudí budú mať problémy aj zamestnávatelia, ktorí vsádzajú na vizuálnu reprezentatívnosť a chcú tvárami a telami svojich zamestnancov stelesňovať vitalitu svoje firmy,“ dodala.

Konečný výsledok nemusí byť zlý

Na druhej strane však podľa Marianny Šebovej z ústredia práce majú rovnaký prístup k poradenstvu a pomoci prostredníctvom rôznych programov všetci uchádzači o zamestnanie nad 50 rokov.

Napríklad sa môžu zadarmo vzdelávať prostredníctvom rekvalifikačných alebo kompetenčných kurzov či využívať poradenské služby alebo programy na podporu nezamestnanosti.

Či tento súbor opatrení plánuje ministerstvo práce rozšíriť nie je známe. Na otázku portálu voFinanciách.sk, či pripravuje aj iné nástroje na podporu zamestnanosti starších, neodpovedalo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eva RovenskáMarianna ŠebováMartin ReguliMichal PáleníkNikola RichterováRenáta MáčaiováZuzana Kusá
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInštitút zamestnanostiNadácia F.A. HayekaProfesiaVofinanciach.sk