Dôchodky na Slovensku medziročne porástli, priemerná starobná penzia presahuje 500 eur

Dôchodkyňa, peniaze
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com.

Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla na konci augusta 503,90 eura. Oproti koncu augusta minulého roka sa zvýšila takmer o 18 eur.

Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne stúpol aj počet jej poberateľov. Kým vlani v auguste dostávalo starobný dôchodok milión 84,5 tisíca penzistov, v auguste tohto roka bolo na Slovensku milión 91-tisíc starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s augustom minulého roka vzrástol o 41,10 eura na 500 eur. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 10,3 tisíca penzistov, čo bolo o 4-tisíc osôb menej ako pred rokom.

Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého mesiaca na úrovni 225,20 eura. V porovnaní s augustom vlaňajška je tak vyšší o 8 eur. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 407,10 eura. Medziročne ide o nárast o 13,30 eura.

Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu minulého mesiaca 227,9 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti vlaňajšiemu augustu menej o 7,2 tisíca penzistov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa