Dôležité platby je lepšie poslať v predstihu ešte pred sviatkami

Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa

Aj keď sú vianočné a novoročné sviatky hlavne o pokoji, občas je potrebné aj v tomto období vybaviť niektoré praktické veci, napríklad v bankách. Tie počas sviatočných dní upravujú svoje otváracie hodiny. Počas vianočných a novoročných sviatkov sú pobočky bánk zatvorené, na Silvestra väčšina svoje otváracie hodiny skráti. Klientom banky odporúčajú využívať prioritne kanály elektronického bankovníctva.

Ako uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová, vo všeobecnosti platí, že ak klient zadá príkaz na SEPA platbu v eurách elektronicky počas pracovného dňa do deviatej večer alebo v pobočke do tretej poobede, banka mu prostriedky z účtu v ten istý deň aj odpíše a v najbližší pracovný deň pripíše na účet banky príjemcu. Tieto časy sa v jednotlivých bankách mierne líšia. Transakcie medzi účtami tej istej banky sa počas pracovných dní uskutočnia obratom.

Zrýchlené a urgentné platby

V prípade, že klient zabudne poslať prostriedky deň vopred, môže podľa Jamborovej využiť zrýchlenú platbu, prípadne urgentnú platbu. Urgentné a zrýchlené platby sú však spoplatnené nad rámec balíka služieb. Ako povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková, pri platbách na zahraničné účty platí, že peniaze treba odoslať už tri dni pred Vianocami, teda 21. decembra, najneskôr však do jednej hodiny popoludní. A to platí rovnako pre príkaz na úhradu na pobočke alebo elektronicky.

Jedným z odporúčaní, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu, je podľa Slovenskej sporiteľne ohľaduplnosť a zodpovednosť, pokiaľ ide o návštevu miest s veľkou koncentráciou ľudí. „Vďaka internetu a telefónu je dnes možné bezpečne vybaviť veľké množstvo bankových služieb kedykoľvek z domu,“ radí hovorkyňa sporiteľne Marta Cesnaková. Pomôcť môžu podľa nej aj vkladomaty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna JamborováLýdia ŽáčkováMarta Cesnaková
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaPoštová bankaSlovenská sporiteľňa