Donald Trump vystupňoval kritiku centrálnej banky USA

Donald Trump
SITA/AP Photo/Susan Walsh Prezident USA Donald Trump.

Podľa prezidenta tohtotýždňový pád amerického akciového trhu spôsobil Federálny rezervný systém rýchlym tempom zvyšovania úrokov.

Prezident USA Donald Trump vystupňoval útoky proti zvyšovaniu úrokov zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Trump vyhlásil, že „Fed sa vymkol spod kontroly“ a dal mu za vinu tohtotýždňový pokles amerického akciového trhu. „Ide o korekciu, o ktorej si myslím, že ju spôsobil Federálny rezervný systém úrokovými sadzbami,“ odpovedal prezident reportérom, ktorí ho požiadali o jeho názor na pád akciového trhu. „Máme úrokové sadzby, ktoré idú hore rýchlejším tepom, ako by mnohí ľudia vrátane mňa predpokladali. Myslím si, že Fed je mimo kontroly,“ dodal Trump.

Hoci prezident vyhlásil, že má námietky voči pokračujúcemu zvyšovaniu úrokov zo strany Fed-u, uviedol, že sa nebude snažiť o odchod šéfa centrálnej banky z funkcie. „Nechystám sa ho vyhodiť,“ povedal Trump. „Iba som sklamaný z tempa“, ktorým sa úroky zvyšujú, poznamenal.

V histórii USA sa nestalo, že by prezident odvolal z funkcie šéfa Fed-u, hoci niektorým nebolo umožnené, aby na poste zostali aj druhé štvorročné funkčné obdobie. Hlavný ekonomický poradca amerického prezidenta Larry Kudlow v rozhovore pre CNBC vo štvrtok povedal, že sa s Trumpom rozprával o jeho kritike Fed-u a myslí si, že v komentároch prezidenta „nie je nič nové“. „Vieme, že Fed je nezávislý. Prezident nediktuje politiku Fed-u.“ konštatoval Kudlow.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka