Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
9. 08. 2016 6:15 Financie a ekonomika Michal pobeha.jpg od vofinanciach/TS

Dôsledky predpokladaného zvýšenia minimálnej mzdy

Rokovanie o minimálnej mzde je každoročnou povinnou jazdou medzi zamestnávateľmi, odborármi a štátom. Odhliadnuc od faktu, či je alebo nie je existencia minimálnej mzdy potrebná, zvyšovať minimálne ohodnotenie za odvedenú prácu je logický krok vzhľadom k vyvíjajúcej sa ekonomike. Stále však nenadväzuje na ďalšie systémové kroky v oblasti daní a odvodov. „V programovom vyhlásení vlády nie je ani slovo o dokončení jednotného systému na výber daní a odvodov UNITAS. V sociálnom poistení neexistuje ich zúčtovanie. Znamená to že mnohí, ktorí si popri minimálnej mzde privyrábajú, platia odvody dvakrát a nesystémová odvodová odpočítateľná položka na zdravotné poistenie stráca svoje opodstatnenie, nakoľko z pôvodných 350 eur je možné pri minimálnej mzde uplatniť už len 185 eur“, upozorňuje podpredsedníčka strany Šanca, expertka na dane a odvody Jarka Lukačovičocá . Ak budú zamestnávatelia povinní zvýšiť zamestnancom minimálnu hrubú mzdu o 30 eur, náklady na cenu práce stúpnu o 46,56 eur, čo je 1,5 násobok zvýšenia a zamestnanec dostane v čistom navyše 19,11 eur , to znamená len 64%. Vláda by mala podľa Lukačovičovej pristúpiť k reforme odvodov zavedením zúčtovania a automatického vracania preplatkov v rámci sociálneho poistenia a personalizovaním zdravotného poistenia. „Tak aby si poistenci mohli vybrať za svoje odvody starostlivosť podľa potreby a neplatili len nepriamu formu ďalšej dane“, dopĺňa Lukačovičová.

Prepočet predpokladanej minimálnej mzdy:

hrubá mzda: 435 eur

odvody zamestnanca: 47,49 eur

odvody zamestnávateľa: 126,11 eur

daň: 13,40 eur

čistá mzda: 374,11 eur

cena práce: 561,11 eur

Prepočet aktuálnej minimálnej mzdy:

hrubá mzda: 405 eur

odvody zamestnanca: 41,07 eur

odvody zamestnávateľa: 109,55 eur

daň: 8,92 eur

čistá mzda: 355,01 eur

cena práce: 514,55 eur

K téme

Smer-SD chce podľa Fica zvýšiť do roku 2020 minimálnu mzdu na 500 eur O minimálnej mzde je definitívne rozhodnuté. Stúpne na 405 eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X