Dva slovenské centrálne depozitáre cenných papierov sa zjednotia

Graf obchodovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Richard Drew

Na Slovensku bude pôsobiť a poskytovať svoje služby jeden centrálny depozitár cenných papierov, súčasné dva depozitáre sa zjednotia. Centrálny depozitár cenných papierov a Národný centrálny depozitár cenných papierov podpísali memorandum o porozumení a spolupráci. K tomuto kroku sa pripojili aj akcionári, teda Burza cenných papierov v Bratislave a Slovenská záručná a rozvojová banka. „Zjednotený depozitár bude spĺňať súčasné požiadavky európskej legislatívy a medzinárodných štandardov,“ uviedol Centrálny depozitár cenných papierov.

Všetky zúčastnené strany tvrdia, že celý proces, vrátane technického riešenia, nebude mať vplyv na riadne a kontinuálne poskytovanie služieb centrálnymi depozitármi cenných papierov. Rovnako všetky práva účastníkov, klientov, vrátane zahraničných, ako aj ďalších účastníkov kapitálového trhu na Slovensku a zmluvných partnerov sa zabezpečia v plnom rozsahu. Spojenie sa podľa zúčastnených strán nijako nedotkne ani služieb, ktoré budú plne poskytované a zabezpečené v súlade s platnými právnymi predpismi počas celého procesu transakcie.

Pod dohľadom s odbornou asistenciou

Celá transakcia sa uskutoční s odbornou asistenciou nadnárodnej poradenskej spoločnosti KPMG, pod dohľadom Národnej banky Slovenska a Ministerstva financií SR a s participáciou účastníkov kapitálového trhu na Slovensku. Cieľom transakcie je podľa účastníkov transakcie vytvorenie jedného moderného centrálneho depozitára cenných papierov, ktorý bude pôsobiť a poskytovať služby na vysokej profesionálnej úrovni v Slovenskej republike.

Centrálny depozitár cenných papierov vo svojej činnosti kontinuálne nadviazal na činnosť predošlého Strediska cenných papierov SR. To bolo do Obchodného registra SR zapísané koncom roka 1992. Od 16. marca 2006 sa stala stopercentným akcionárom centrálneho depozitára spoločnosť Burza cenných papierov v Bratislave.

Národný centrálny depozitár cenných papierov vznikol v máji 2014 a formálne vznikol zápisom do Obchodného registra SR 1. novembra 2014. Zakladateľom a jediným akcionárom je Slovenská záručná a rozvojová banka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CDCP Centrálny depozitár cenných papierov SRNCDCP Národný centrálny depozitár cenných papierov