Dve tretiny slovenských domácností majú dostatok peňazí, o hojnosti môžu hovoriť len dve percentá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Zástupcovia dvoch tretín slovenských domácností uvádzajú, že hospodária s relatívnym dostatkom peňazí na pokrytie základných potrieb i závažnejších výdavkov a ešte majú možnosť sporiť.

Najväčšiu časť tejto skupiny tvorí 43 % domácností, ktoré majú dosť finančných prostriedkov na pokrytie základných potrieb a na väčšie výdavky si sporia.

Viac než pätina Slovákov uvádza, že hospodári s vyrovnaným rozpočtom a súčasne má dosť peňazí na všetko, čo potrebuje.

Na jedlo nemá o niečo viac ľudí

Len 2 % Slovákov označujú svoju finančnú situáciu pojmom „hojnosť“, keď si okrem bežných výdavkov môžu dovoliť aj mimoriadne nákupy a pri tom ešte sporia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika.

V porovnaní s rokom 2020 je to mierny pokles podielu slovenských domácností, ktorých zástupcovia v prieskume uvádzajú, že žijú striedmo, majú dosť peňazí na pokrytie základných potrieb a sporia si na závažnejšie výdavky.

Zatiaľ čo vlani takto odpovedalo 46 % respondentov, toho roku už len 43 % opýtaných.

Medziročne približne o 1,5 % vzrástol podiel respondentov, ktorým peniaze nestačia ani na najlacnejšie jedlo a oblečenie.

Zmenila sa skladba výdavkov

Ako uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová, je pozitívne, že počas tohto a uplynulého pandémiou postihnutého roka sa finančná situácia slovenských domácností výrazne nezhoršila.

„Zistené medziročné zmeny sú len minimálne, ale z dlhodobejšieho porovnania vidíme, že sa zastavil trend niekoľkých posledných rokov, v ktorých sa finančná situácia Slovákov mierne zlepšovala. Dobrú finančnú situáciu potvrdzuje aj mierne zníženie podielu domácností s úvermi a prakticky nezmenený podiel Slovákov s úsporami,“ uvádza Palendalová.

V celkovej finančnej situácii slovenských domácností síce medziročne nenastali žiadne zásadné zmeny, výrazne sa však zmenila skladba výdavkov.

Napríklad takmer tretina domácností uvádza, že neutráca žiadne peniaze za zábavu a koníčky, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume išlo len o 17 % respondentov.

Menej často sa dopláca za lieky

Viac respondentov tiež konštatovalo, že nevydávajú žiadne finančné prostriedky v súvislosti so zdravím a lekárskou starostlivosťou.

V minulom roku to bolo 6 % opýtaných, aktuálne takto odpovedalo takmer 11 % respondentov.

Slováci menej často doplácajú za lieky, ale vzrástol podiel výdavkov na kúpeľnú liečbu a rehabilitácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk