EBOR zhoršila prognózu vývoja hospodárstva východnej Európy a strednej Ázie

Nemecko, ekonomika
Foto: SITA/AP

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) zhoršila prognózu vývoja nových trhových ekonomík, v ktorých investuje. Banka predpokladá, že hospodárstvo celého regiónu sa v tomto roku zmenší o 3,9 percenta a v budúcom roku posilní o 3,6 percenta. Ešte v máji banka rátala s optimistickejším scenárom a predpokladala, že ekonomika celého regiónu sa v tomto roku zmenší len o 3,5 percenta a v budúcom posilní výraznejšie, a to o 4,8 percenta. EBOR o tom informovala v správe, ktorú zverejnila vo štvrtok.

Zahraničný dopyt by sa mal zotaviť

Ekonomika strednej Európy a pobaltských štátov podľa novej predikcie EBOR v roku 2020 oslabí o 4,4 percenta a v roku 2021 sa v nej obnoví rast na úrovni 3,5 percenta. Táto prognóza predpokladá postupnú normalizáciu aktivity, určité zotavenie zahraničného dopytu a zvýšenie financií z fondov Európskej únie. Hospodárstvo západného Balkánu podľa banky v tomto roku oslabí o 5,1 percenta v dôsledku kolapsu turizmu. V budúcom roku by však mohlo nastať zotavenie s rastom o 3,4 percenta.

Hrubý domáci produkt Ruska podľa EBOR v roku 2020 pravdepodobne oslabí o 4,5 percenta pre pokles cien ropy. V budúcom roku sa očakáva rast o 3 percentá, ak nastane zotavenie cien ropy. V strednej Ázii banka očakáva zmenšenie hospodárstva v roku 2020 o 3,3 percenta, ale v roku 2021 by ekonomika regiónu mohla dosiahnuť rast o zhruba 3,2 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EBOR Európska banka pre obnovu a rozvoj