ECB vyslala Taliansku varovanie v súvislosti s verejným dlhom

Euro, ECB
pixabay.com Ilustračné foto.

Banka varovala, že zadlžené krajiny, ako napríklad Taliansko, sa môžu dostať do problémov, ak nebudú brať ohľad na pravidlá obmedzujúce verejný dlh.

Riziká pre finančnú stabilitu eurozóny sa podľa Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšili za situácie, keď ekonomický rast ohrozuje napätie v obchodnej oblasti. Banka varovala, že zadlžené krajiny, ako napríklad Taliansko, sa môžu dostať do problémov, ak nebudú brať ohľad na pravidlá obmedzujúce verejný dlh a deficity verejných financií.

Varovanie v rámci správy ECB, ktorú zverejnila v stredu, prichádza v čase, keď talianska populistická vláda kritizuje pravidlá o verejnom dlhu a tvrdí, že sú prekážkou ekonomického rastu.

Náklady Talianska na požičiavanie si tento týždeň stúpli, čo je znakom obáv zahraničných investorov, keďže taliansky premiér Matteo Salvini zopakoval svoj nesúhlas s pravidlami pre verejný dlh. ECB konštatovala, že „ak sa riziká pre ekonomický rast naplnia, náklady na financovanie pre zraniteľné štáty sa pravdepodobne zvýšia a môžu zväčšiť obavy o udržateľnosť dlhu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka