ECB zrejme zotrvá pri uvoľnenej menovej politike ešte niekoľko rokov, predpovedá agentúra Moody’s

Euro, Ecb, Európska centrálna banka
Znak meny Euro stojaci pred Európskou centrálnou bankou vo Frankfurte, Nemecko. Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska centrálna banka (ECB) zotrvá pri mimoriadne voľnej monetárnej politike pravdepodobne ešte niekoľko rokov. Dôvodom je odlišné tempo hospodárskeho zotavovania v jednotlivých krajinách eurozóny, čo prevažuje nad rizikami krátkodobého zrýchlenia inflácie.

Informovala o tom v stredu medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service (Moody’s).

Výzva pre centrálnu banku

„Napriek vysokým úrovniam fiškálnej a monetárnej podpory naprieč Európskou úniou sa miery zotavenia a úrovne inflácie (v jednotlivých štátoch) budú pravdepodobne výrazne líšiť, čo vytvára podmienky pre oživenie rôznym tempom,“ uviedol v tlačovej správe viceprezident a úverový analytik ratingovej agentúry Madhavi Bokil.

„Potenciálne odlišné trendy rastu a inflácie v jednotlivých krajinách eurozóny budú pre ECB znamenať výzvu, pokiaľ ide o nastavenie spoločnej menovej politiky,“ dodal analytik.

Miery inflácie zostanú kolísavé

Moody’s očakáva, že miery inflácie zostanú do konca tohto roka kolísavé, čo bude vzhľadom na jednorazové nárasty cien tovarov a služieb pravdepodobne platiť aj po veľkú časť roka 2022.

V druhej polovici budúceho roka agentúra počíta s ústupom jednorazových inflačných tlakov a návratom k normálnej ekonomickej aktivite.

Najrýchlejšie sa zotavia dve krajiny

V krajinách ako Grécko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko bude návrat k úrovniam predkrízového roka 2019 pravdepodobne trvať dlhšie než vo dvoch najväčších ekonomikách menovej únie, Nemecku a Francúzsku, predpokladá agentúra.

Nerovnomerné zotavenie tiež znamená, že silnejšie ekonomiky a regióny, osobitne Nemecko, vyrovnajú výpadky produkcie pomerne rýchlo. To sa na druhej stane prejaví výraznejšími tlakmi na rast inflácie a miezd.

V ekonomicky slabších krajinách, akou je napríklad Taliansko, kde sa zotavenie iba začína, si stabilizácia, naopak, vyžiada dlhší čas, uzatvára Moody’s.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankamoody