Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
24. 05. 2018 16:51 Aktuality od voFinanciach.skSITA

EK navrhuje odstrániť reguláciu pre rozvoj cenných papierov zabezpečených štátnymi dlhopismi

Riziká a prípadné straty z týchto cenných papierov by sa podľa Európskej komisie rozdeľovali iba medzi súkromných investorov.

Európska komisia (EK) chce umožniť finančným inštitúciám obchodovanie s cennými papiermi zabezpečenými štátnymi dlhopismi (SBBS). Vo štvrtok predložila nové pravidlá, ktoré by odstránili regulačné prekážky brániace rozvoju tohto typu cenných papierov. Od návrhu si sľubuje podporu ďalšej integrácie a diverzifikácie v rámci európskeho finančného sektora, čo má viesť k silnejšej a odolnejšej hospodárskej a menovej únii.

Riziká sa rozdelia

SBBS by podľa návrhu Bruselu vydávali súkromné inštitúcie ako pohľadávky z portfólia štátnych dlhopisov eurozóny. Riziká a prípadné straty z týchto cenných papierov by sa rozdeľovali iba medzi súkromných investorov. Investovanie do takýchto nových nástrojov by pomohlo investorom, ako sú investičné fondy, poisťovacie spoločnosti alebo banky, diverzifikovať ich portfóliá štátnych dlhopisov, čo by viedlo k integrovanejším finančným trhom.

„Zároveň by takéto investovanie prispelo k oslabeniu prepojenia medzi bankami a ich domovskými krajinami, ktoré zostáva v niektorých prípadoch aj napriek nedávnemu pokroku naďalej silné,“ informovala komisia. Dodala, že SBBS by nemali nepriaznivý vplyv na existujúce vnútroštátne trhy s dlhopismi.

Možnosť výber

SBBS tvoria diverzifikovanú skupinu štátnych dlhopisov eurozóny, ku ktorým patria štátne dlhopisy zo všetkých členských štátov eurozóny podľa ich ekonomickej váhy. Pri nákupe SBBS zabezpečených touto skupinou si investori môžu vybrať, či si kúpia cenné papiere s vyšším alebo nižším rizikom, v závislosti od svojej ochoty podstupovať riziká. Cenné papiere s najvyšším rizikom by znášali akékoľvek prípadné straty príslušnej skupiny ako prvé, na oplátku by však investorom prinášali vyššie výnosy. Výsledkom by podľa komisie bolo, že prioritné cenné papiere, ktoré by znášali straty až po tom, čo by sa úplne vyčerpali cenné papiere s najvyšším rizikom, by boli nízkorizikové.

„Návrh by odstránil existujúce regulačné prekážky tým, že by zaručil SBBS rovnaké regulačné zaobchádzanie, aké majú štátne dlhopisy štátov eurozóny denominované v eurách. Banky a iné finančné subjekty, ktoré investujú do cenných papierov SBBS, by dosiahli väčšiu diverzifikáciu svojich portfólií štátnych dlhopisov pri nižšom riziku, čo by malo priaznivý vplyv na stabilitu finančného systému ako celku,“ uviedla Európska komisia.

Odporúčané články

PORADŇA: Sporenie je dôležité. Ako správne sporiť a koľko si odkladať? Slováci uprednostňujú podľa prieskumu skôr pravidelné investovanie nižších súm

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X