Ekonomická sila obyvateľstva sa zlepšuje, dve tretiny Slovákov si aktívne sporia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sporenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Takmer tri štvrtiny ľudí si najčastejšie sporia z preventívnych dôvodov.

Dve tretiny Slovákov si aktívne sporia. Rezervu v podobe troch priemerných hrubých platov, teda približne 2 tis. eur, si udržuje 26 % obyvateľov. Drvivá väčšina respondentov, teda 90 %, uviedla, že si čiastku, ktorú majú k dispozícii, sami našetrili. Takmer tri štvrtiny ľudí si najčastejšie sporia z preventívnych dôvodov, aby si do budúcna vytvorili finančnú rezervu a mali pocit istoty. Vyplynulo to z prieskumu mBank, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra MNS Market Research.
Nevieme zhodnocovať
Aj keď štyri pätiny obyvateľov Slovenska má aspoň časť svojich úspor uložených v banke, nevedia ich zhodnotiť. Väčšina populácie využíva kombináciu bežného a sporiaceho účtu (62 %) alebo termínovaného vkladu (20 %). Investičné fondy využíva len 16 % klientov. Za najväčšiu bariéru v súvislosti s investovaním považujú podľa výsledkov prieskumu mBank komplikované a neprehľadné podmienky. Druhou prekážkou je nedostatok informácií o tom, ako sa ich investícia vyvíja a nízka možnosť do nej zasahovať.
Väčšina sporí po pár eurách
Z analýzy Poštovej banky na vzorke takmer 70 tisíc klientov vyplýva, že vyše polovica Slovákov za posledný rok na úspory nesiahla a ďalšia pätina ich iba zväčšovala. Drvivá väčšina z klientov si sporí pár eur alebo pár desiatok eur mesačne. Z analýzy ďalej vyplýva, že 69 % vkladov na sporiace účty a neviazané vklady je do sto eur. Druhá najčastejšia výška vkladu je od tisíc do 5 tis. eur. Takých vkladov bolo za posledný rok 8 %.

Pri vytváraní rezervy je podľa hovorkyne Poštovej banky Lýdie Žáčkovej najdôležitejšia pravidelnosť. “Zo skúseností vieme, že najťažšie je vytvoriť si zvyk odkladať časť peňazí z výplaty. Veľmi pomáha, ak si na začiatok zvolíte niečo konkrétne, na čo budete sporiť – či už to bude zážitok alebo tovar. Pre veľkú časť ľudí je najsilenšjou motiváciou sporiť pre deti, pomôcť im pri štarte do života, financovať ich pri štúdiu či prispieť na prvé bývanie,” opísala Žáčková.
Sporenie sa dá skombinovať aj s úverom
Poštová banka aktuálne ponúka úver Užitočné bývanie s možnosťou zníženia úroku až na polovicu vďaka „započítaniu úspor“ až piatich blízkych či známych z okruhu žiadateľa o úver. O peniaze teda vôbec neprídu, stačí ak ich vložia na sporiace účty do Poštovej banky. Výška zľavy z úroku sa prepočítava každý mesiac, podľa výšky naviazaných úspor. “Keďže z našej analýzy vyplynulo, že vyše 70 % ľudí na svoje úspory nesiaha, žiadateľ o úver má istotu, že výška jeho mesačnej splátky sa nebude skokovito meniť,” dodala Žáčková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie mBankPoštová banka