Eurokomisia vylepšila prognózu ekonomického rastu eurozóny, hospodárstvo bloku je z najhoršieho vonku

Cenné papiere, graf, obchodovanie,
ovenské hospodárstvo podľa predikcie EK sa za celý tento rok zväčší o 3,8 percenta. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) vylepšila prognózu ekonomického rastu eurozóny v tomto roku a uviedla, že hospodárstvo bloku sa zotavuje z najhoršieho obdobia pandémie. Komisia však zhoršila predikciu vývoja ekonomiky v roku 2022 a upozornila, že vysoké ceny energií sa nakoniec dotknú domácností a firiem.

Ekonomika väčšia o päť percent

Hospodárstvo okrem toho, čelí takým prekážkam, ako sú meškajúce dodávky dielcov a surovín a rastúci počet infekcií koronavírusom.

Jesenná prognóza Európskej komisie ráta s tým, že ekonomika eurozóny sa v tomto roku zväčší o päť percent. V lete EK odhadovala, že rast bude na úrovni 4,8 percenta. Avšak v roku 2022 komisia očakáva rast hospodárstva menového bloku len o 4,3 percenta. Jej predošlá predikcia rátala s posilnením ekonomiky v budúcom roku o 4,5 percenta.

Očakáva sa aj rast slovenskej ekonomiky

Pokiaľ ide o slovenskú ekonomiku, EK očakáva, že v tomto roku dosiahne rast o 3,8 percenta, ktorý sa v budúcom roku zrýchli na úroveň 5,3 percenta. Nezamestnanosť na Slovensku za celý tento rok podľa komisie bude 6,8 percenta, ale v budúcom roku klesne na 6,4 percenta.

Slovenská inflácia sa však podľa tejto prognózy zrýchli z tohtoročných 2,8 percenta na 4,3 percenta v roku 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia