Európska centrálna banka dvakrát zvýši úroky a pripúšťa aj možnosť, že proti inflácii bude musieť tvrdo zakročiť

Euro, Ecb, Európska centrálna banka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska centrálna banka (ECB) bude postupnými krokmi bojovať proti rastu spotrebiteľských cien zvýšením úrokov v júli a septembri.

Rast cien vyvoláva neistotu

Banka si však ponecháva otvorené možnosti na tvrdý postup proti inflácii, ak sa ceny zvýšia rýchlejšie, ako sa očakáva. Uviedla to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová v úvodnom prejave na konferencii ECB o centrálnom bankovníctve v portugalskom meste Sintra.

Ruská vojna na Ukrajine viedla k rastu cien energií a potravín.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Veľkosť a zložitosť týchto šokov zároveň vytvára neistotu v otázke, ako pretrvávajúca táto inflácia pravdepodobne bude,“ uviedla šéfka Európskej centrálnej banky. ECB už skôr oznámila, že v závere júna ukončí nákupy aktív, ktoré podporovali ekonomiku.

Nechce zakročiť príliš agresívne

Nasledovať bude prvé zvýšenie úrokov za jedenásť rokov, a to na zasadaní ECB v júli. Banka úroky zdvihne aj v septembri. Ponecháva si pritom otvorenú možnosť, že júlový rast úrokov bude väčší ako o štvrť percentuálneho bodu, ak bude inflácia naďalej rásť.

Európska centrálna banka sa však zároveň snaží vyhnúť sa ďalšiemu poškodeniu ekonomického rastu príliš agresívnymi krokmi, keďže „výrazne smerom nadol revidovala prognózu hospodárskeho rastu v najbližších dvoch rokoch“, konštatovala Lagardová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christine Lagardeová
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka