Európska centrálna banka zredukovala prognózu inflácie

ECB Mario Draghi
Prezident ECB Mario Draghi SITA / AP Photo/Michael Probst

Banka predpokladá, že tohtoročná inflácia v eurozóne bude 1,5 %, jej predošlá predikcia rátala s rastom cien v tomto roku o 1,7 %.

Európska centrálna banka zredukovala svoju prognózu inflácie v eurozóne v tomto a budúcom roku. Podľa novej predikcie sa ceny v eurozóne v tomto roku zvýšia o 1,5 percenta, pričom predchádzajúca predpoveď rátala s infláciou na úrovni 1,7 percenta. V budúcom roku ECB očakáva infláciu vo výške 1,3 percenta, v predošlej prognóze odhadovala, že inflácia v roku 2018 bude 1,6 percenta. Šéf ECB Mario Draghi po štvrtkovom zasadaní banky uviedol, že inflačné ukazovatele „ešte len musia ukázať presvedčivé známky oživenia.“
Sadzby banka nemení
ECB vo štvrtok potvrdila svoj stimulačný program a rekordne nízke úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Banka urobila malý krok smerom k eventuálnemu ústupu od stimulovania ekonomiky, keďže vo svojom vyhlásení vynechala vyjadrenie, že úroky by mohla ešte viac znížiť. ECB však vo vyhlásení zopakovala, že v prípade zhoršenia výhľadu ekonomiky by mohla zintenzívniť každomesačné nákupy dlhopisov. Analytici očakávajú, že v nadchádzajúcich mesiacoch banka z vyhlásenia vypustí aj toto vyjadrenie.

Ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku medzikvartálne posilnila o 0,6 percenta, ale jej slabým miestom je inflácia. Medziročné tempo inflácie vo výške 1,4 percenta zostáva pod úrovňou 2 percentá, ktorú si ECB želá dosiahnuť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka