Európska komisia chce posilniť kapitálové trhy, pripravila akčný plán

Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Európska komisia (EK) vo štvrtok zverejnila nový ambiciózny akčný plán na posilnenie únie kapitálových trhov Európskej únie v nadchádzajúcich rokoch. Ide o šestnásť cielených opatrení, ktoré majú priniesť pokrok pri dobudovávaní únie kapitálových trhov. EÚ pomocou týchto opatrení vytvorí pre investorov jednotný prístupový bod k údajom o spoločnostiach a podporí poisťovateľov a banky, aby viac investovali do podnikov EÚ. Opatreniami sa má tiež posilniť ochrana investícií s cieľom podporiť rast cezhraničného investovania v EÚ, uľahčiť monitorovanie primeranosti dôchodkov v celej Európe a lepšie zosúladiť alebo zblížiť pravidlá týkajúce sa platobnej neschopnosti. Informovalo o tom Zastúpenie Európskej komisie v SR.

Cieľom je aj zotavenie z koronakrízy

Rozvoj kapitálových trhov EÚ a zabezpečenie prístupu k trhovému financovaniu podľa komisie pomôže tomu, aby sa EÚ zotavila z hospodárskej krízy spôsobenej koronavírusom. „Veľké a integrované kapitálové trhy uľahčia obnovu EÚ a zaistia, aby podniky – predovšetkým tie malé a stredné – mali prístup k zdrojom financovania a aby európski sporitelia s dôverou investovali do budúcnosti,“ uvádza sa v tlačovej správe. Dynamické kapitálové trhy budú podľa komisie oporou aj pre zelenú transformáciu a digitalizáciu Európy a pomôžu vytvoriť inkluzívnejšie a odolnejšie hospodárstvo. „Únia kapitálových trhov má zásadný význam aj pre posilnenie postavenia eura na medzinárodných trhoch,“ tvrdí EK.

Akčný plán má zabezpečiť, aby hospodárska obnova EÚ bola ekologická, digitálna, inkluzívna a odolnejšia, a to vďaka lepšej dostupnosti financovania pre európske spoločnosti, predovšetkým malé a stredné podniky. EK chce tiež začleniť kapitálové trhy jednotlivých štátov do skutočne celoúnijného jednotného kapitálového trhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia