Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, zmluva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. pixabay.com
2. 05. 2019 16:44 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Eurosmernica o distribúcii poistenia podľa sprostredkovateľov zvýšila byrokraciu

Zvýšili sa tak aj náklady na sprostredkovanie a náklady na vzdelávanie finančných agentov.

Európska smernica o distribúcii poistenia, ktorú museli krajiny Európskej únie transponovať do svojich národných legislatív, zvýšila na Slovensku byrokraciu a nároky na administratívu, uviedol predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz. Na Slovensku však podľa neho pribudlo oveľa viac povinností, ako vyžaduje európska smernica. Zmenili sa napríklad podmienky odbornej spôsobilosti, ale zaviedli sa aj nové registre o agentoch. Zvýšili sa tak aj náklady na sprostredkovanie a náklady na vzdelávanie finančných agentov.

Každoročné vzdelávanie

Na Slovensku priniesla smernica o distribúcii poistenia podľa Lancza zásadné zmeny v plnení podmienok odbornej spôsobilosti, kde vo všetkých šiestich sektoroch finančného trhu musia agenti absolvovať osobitné finančné vzdelávanie každoročne. Predtým to bolo raz za štyri roky. Zaviedli sa nové registre o finančných agentoch práve vo vzťahu ku splneniu podmienok odbornej spôsobilosti.

Zadefinovali sa taktiež nové podmienky komunikácie s klientom i potenciálnym klientom. Prevzali sa podmienky doplnkového poistenia z eurosmernice a krížového predaja pri doplnkovom poistení a poskytnutí inej služby alebo tovaru. Najradikálnejšie zmeny boli prijaté v sektore kapitálového trhu, kde boli zavedené podmienky zákona o cenných papieroch a investičných službách a aplikované ustanovenia smernice MiFID II.

Inštitút poistného makléra

Slovensko podľa Lancza nemá inštitút poistného makléra, a to sprostredkovateľská asociácia vníma ako negatívum terajšej zákonnej úpravy. Túto tému plánuje Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov otvoriť na legislatívnej úrovni a diskutovať s Národnou bankou Slovenska a Ministerstvom financií SR.

Na druhej strane, Slovensko podľa Lancza nie je pripravené mať platené poradenstvo. Dopyt po drahej platenej službe finančného poradenstva je podľa neho veľmi nízky. „V našom sektore majú bežní ľudia problém šetriť si na dôchodok 20 eur mesačne,“ skonštatoval Lancz. Legislatívci podľa neho očakávali, že platená služba poradcov na Slovensku bude fungovať. „Naše služby nie sú zadarmo, sú platené finančnými inštitúciami a sú zahrnuté v cene. Priama platba od klienta dnes pre človeka, ktorý má málo peňazí, by neprispela k tomu, aby sa tento trh ďalej posúval,“ povedal Lancz.

Harmonizácia trhov

Finančníci sa zhodli, že ide o dôležitú smernicu, ktorá priniesla určitú harmonizáciu trhov EÚ a rovnocennosť povinností pre všetky distribučné kanály v oblasti poistenia. Pozitívne je, že ostali zachované podmienky poskytovania služieb na základe zmlúv s finančnými inštitúciami. Problémom však podľa Lancza je, že do každej legislatívy sa eurosmernica transponovala inak, pričom národné legislatívny išli v mnohom nad rámec požiadaviek smernice, čo neprospelo vyššej ochrane finančných spotrebiteľov, ale prinieslo ešte viac byrokracie a administratívy pre samotných sprostredkovateľov.

K téme

Lekár na telefóne k životnému poisteniu nie je už ničím nezvyčajným Predčasné zrušenie životného poistenia je nevýhodné, lepším riešením je úprava existujúcej zmluvy

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X