Fed je pripravený poskytnúť ekonomike neobmedzené úvery, tvrdí Powell

Jerome Powell
Jerome Powell - šéf centrálnej banky USA. Foto: archívne, SITA/AP.

Americká centrálna banka (Fed) je pripravená podporiť ekonomiku úvermi vo fakticky neobmedzenom rozsahu. Vyhlásil to vo štvrtok šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell. V rozhovore pre televíznu stanicu NBC pripustil, že najväčšia svetová ekonomika sa už nachádza v recesii. Pred nástupom epidémie však bola v dobrej kondícii a súčasný pokles je výsledkom cielených opatrení proti šíreniu ochorenia, upozornil Powell.

„Ak dostaneme vírus pomerne rýchlo pod kontrolu, ekonomická aktivita sa môže obnoviť. Chcem, aby bolo toto oživenie tak razantné, ako je to len možné,“ povedal šéf Fed-u.

Fed už zakorčil

Fed v posledných týždňoch podnikol viaceré opatrenia na zlepšenie dostupnosti úverov v reálnej ekonomike. Svoju kľúčovú úrokovú sadzbu stlačil takmer na nulu, zaviedol zvýhodnené pôžičky pre firmy a miestne samosprávy a rozšíril program nákupov vládnych dlhopisov a cenných papierov založených na hypotékach.

„Všade tam, kde sa úverové toky zastavili, dokážeme za týchto mimoriadnych okolností dočasne zasiahnuť a poskytnúť úvery. Budeme v tom pokračovať agresívne a priamo,“ povedal Powell. Na otázku, či Fed môže vyčerpať svoje nástroje na podporu ekonomiky, odpovedal záporne. „Keď hovoríme o týchto úveroch, našu muníciu neminieme. To sa nestane,“ zdôraznil šéf Fed-u.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka