Fed naďalej bojuje proti vysokej inflácii, zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu a má ešte rásť

Fed, Federálny rezervný systém v Amerike
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký Federálny rezervný systém (Fed) zintenzívnil boj proti vysokej inflácii a v stredu zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o tri štvrtiny percentuálneho bodu. Signalizoval pritom ďalší rast úrokov. Krátkodobú úrokovú sadzbu Fed posunul do pásma 3 až 3,25 percenta, čiže najvyššie od začiatku roku 2008.

Rast miezd posúva infláciu

Predstavitelia Fed-u predpovedajú, že kľúčovú sadzbu do konca tohto roka zdvihnú na zhruba 4,4 percenta a v budúcom roku na približne 4,6 percenta. Dostala by sa tak najvyššie od roku 2007. Šéf centrálnej banky USA Jerome Powell na tlačovej konferencii povedal, že predstavitelia Fed-u „chcú byť veľmi presvedčení, že inflácia smeruje naspäť nadol“ k želanej úrovni dve percentá.

Poznamenal, že sila trhu práce podporuje rast miezd, ktorý nahor posúva infláciu. Zdôraznil však, že zabrzdenie inflácie je nevyhnutné pre zaručenie dlhodobého zdravia trhu práce.

Slabý rast hospodárstva

Predstavitelia Fed-u teraz prognózujú, že ekonomika USA sa v tomto roku zväčší len o 0,2 percenta a slabý rast hospodárstva pod úrovňou dvoch percent očakávajú aj v rokoch 2023 až 2025.

Centrálna banka USA zároveň očakáva, že jadrová inflácia v krajine v závere budúceho roka bude vo výške 3,1 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Centrálna banka USAFederálny rezervný systém (Fed)