Fed znížil úrokové sadzby, prezident Trump je aj tak sklamaný

Jerome Powell
SITA/AP Photo/Alex Brandon Jerome Powell a Donald Trump po oznámení nominácie na post šéfa Fed-u.

Americká centrálna banka v stredu prvýkrát od roku 2008 znížila úrokové sadzby. Krok banky, ktorá základnú úrokovú sadzbu posunula nadol o 0,25 percentuálneho bodu do pásma 2 až 2,25 %, sa všeobecne očakával. Šéf federálneho rezervného systému Jerome Powell na tlačovej konferencii uviedol, že americká ekonomika rástla v prvom polroku „zdravým tempom“, prejavili sa však aj negatívne tendencie vrátane poklesu priemyselnej produkcie v dvoch za sebou nasledujúcich kvartáloch. Informoval o tom portál bbc.com.

Investície firiem sú slabé

Fed podľa neho prihliadal aj na obavy o slabý rast globálnej ekonomiky. Ako dodal, trh práce zostáva silný a výdavky domácnosti rastú, firemné investície sú však slabé. Proti zníženiu sadzieb hlasovali iba dvaja z desiatich členov Výboru pre operácie na voľnom trhu.

Prezident Donald Trump, ktorý centrálnu banku opakovane vyzýval na razantnejšie zníženie úrokov, jej rozhodnutie kritizoval. „Ako zvyčajne, Powell nás sklamal,“ napísal Trump na sociálnej sieti Twitter. „To, čo chceli trhy od Powella a Federálneho rezervného systému počuť bolo, že je to začiatok dlhého, agresívneho cyklu znižovania sadzieb, vďaka ktorému udržíme krok s Čínou,“ napísal Trump.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump