Fed zredukoval úroky, podľa Trumpa však centrálna banka zlyháva

Jerome Powell
SITA/AP Photo/Alex Brandon Jerome Powell a Donald Trump po oznámení nominácie na post šéfa Fed-u.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) zredukoval svoju hlavnú úrokovú sadzbu, ale nenaznačil, že ďalšie znižovanie úrokov je v tomto roku pravdepodobné. Krátkodobú úrokovú sadzbu Fed v stredu znížil o štvrť percentuálneho bodu do pásma 1,75 – 2 %.

Tento krok bol schválený pomerom hlasov 7:3, pričom dvaja členovia centrálnej banky boli za ponechanie sadzby na nezmenenej úrovni a jeden presadzoval výraznejšiu redukciu, a to o pol percentuálneho bodu. Fed ponechal otvorené dvere pre ďalšie znižovanie úrokov, ak ekonomika oslabí. Zatiaľ sa však podľa šéfa centrálnej banky USA Jeromea Powella zdá, že rast ekonomiky pretrváva.

Prezident Trump Fed opäť kritizuje

Stredajšie mierne zníženie úrokov nahnevalo amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zaútočil na centrálnu banku a žiadal, aby úroky redukovala agresívnejšie. „Powell a Federálny rezervný systém opäť zlyhali,“ napísal prezident na Twitteri.

Aktualizovaná prognóza vývoja ekonomiky, ktorú Fed zverejnil v stredu, však ukazuje, že hospodárstvo USA by malo v tomto roku posilniť o 2,2 percenta, na budúci rok o dve percentá a v roku 2021 o 1,9 percenta. Táto predpoveď je podstatne pesimistickejšia v porovnaní predikciou Trumpovej administratívy, že prezidentova politika zrýchli tempo ekonomického rastu na tri percentá alebo aj viac. Prognóza Fed-u však naznačuje, že centrálna banka neočakáva recesiu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJerome Powell
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka