Federálny rezervný systém stiahne mimoriadnu podporu ekonomike, zaviedol ju počas koronavírusu

Fed, Federálny rezervný systém v Amerike
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell naznačil, že centrálna banka USA začiatkom novembra ohlási odštartovanie sťahovania mimoriadnej podpory ekonomike, ktorú uplatnila pred 18 mesiacmi, keď pandémia koronavírusu paralyzovala hospodárstvo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Powell po stredajšom zasadaní Fed-u povedal, že ak na trhu práce bude naďalej pokračovať nepretržité zlepšovanie, centrálna banka pravdepodobne začne spomaľovať svoje mesačné nákupy dlhopisov. Cieľom týchto nákupov je znižovanie dlhodobých úrokov.

„Myslím si, že ak ekonomika bude naďalej všeobecne napredovať v súlade s očakávaniami, môžeme urobiť krok vpred na nasledujúcom zasadaní v novembri,“ povedal šéf Fed-u na tlačovej konferencii.

Zároveň výbor centrálnej banky USA pre menovú politiku naznačil, že očakáva začiatok zvyšovania hlavnej úrokovej sadzby niekedy v budúcom roku, čiže skôr ako predstavitelia Fed-u predpokladali pred tromi mesiacmi. Ide o znak, že majú obavy z možného pretrvávania vysokých inflačných tlakov.

Predstavitelia Fed-u podľa najnovších projekcií centrálnej banky USA očakávajú jedno zvýšenie kľúčovej krátkodobej úrokovej sadzby v roku 2022, tri zvýšenia v roku 2023 a ďalšie tri v roku 2024.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)