Financie eurozóny vykázali deficit 7,4 percenta HDP, verejný dlh presiahol 100 percent

Europska unia peniaze
V rámci celej Európskej únie bol deficit verejných financií na úrovni 6,8 percenta HDP. Foto: ilustračné, SITA/AP

Deficit verejných financií eurozóny dosiahol v druhom kvartáli 7,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) menovej únie. Európska únia za toto obdobie vykázala schodok na úrovni 6,8 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Na Slovensku počas januára až marca vykázali verejné financie schodok 6,3 percenta. To predstavuje pokles z úrovne 7 percent v predchádzajúcom štvrťroku. V medziročnom porovnaní sa deficit zvýšil, keďže v prvom kvartáli vlaňajška sa pohyboval na úrovni 0,8 percenta.

Verejný dlh eurozóny v závere prvého štvrťroka bol na úrovni 100,5 percenta HDP, čo je nárast oproti predchádzajúcemu kvartálu, keď bol na úrovni 97,8 percenta HDP. Dlh vzrástol aj oproti prvému kvartálu 2020, keď predstavoval 86,1 percenta HDP. V rámci celej EÚ sa verejný dlh medzikvartálne zvýšil z 90,5 percenta na 92,9 percenta HDP. Vzrástol aj medziročne, keďže v prvom štvrťroku 2020 dosahoval 79,2 percenta HDP.

Slovenský verejný dlh bol v závere prvého štvrťroka 2021 vo výške 60,3 percenta HDP, čiže sa v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom nezmenil. Zvýšil sa v porovnaní s prvým kvartálom 2020, keď bol na úrovni 49,5 percenta HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat