Finančná správa si posvietila na odpočty DPH pri kúpe nehnuteľností, našli viacero porušení zákona

Byt, bývanie, nehnuteľnosť
Foto: ilustračné, Getty images

Finančná správa preverovala uplatňovanie odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) pri obstaraní nehnuteľností. Kontrolóri finančnej správy vykonali miestne zisťovanie u 60 daňových subjektov, porušenie zákona odhalili v 21 prípadoch.

Kontrolnou akciou finančná správa do štátneho rozpočtu priniesla takmer 389-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Prenájom s oslobodením od DPH

Daňoví kontrolóri preverovali nehnuteľnosti a uplatňovanie odpočtu DPH pri ich nákupe. Pri kontrolnej akcii porovnávali údaje z katastra nehnuteľností s údajmi v daňových priznaniach a informáciami uvedenými v kontrolných výkazoch.

Vo viacerých prípadoch v nehnuteľnostiach bývali majitelia či konatelia spoločností, prípadne ich prenajímali s oslobodením od DPH, teda nemali nárok na uplatnenie odpočtu DPH na vstupe. Prípadne si uplatnili daň na vstupe a následne pri predaji nepriznali DPH z predaja.

V kontrolách plánujú pokračovať

V 12 prípadoch miestne zisťovanie podľa hovorkyne finančnej správy ďalej pokračuje. Najväčší objem nálezov našli kontrolóri v Bratislave. V hlavnom meste bol aj najvyšší nález, a to v sume 61-tisíc eur a týkal sa obstarania bytu a garážového miesta.

Z dodatočne priznanej dane v sume takmer 389-tisíc eur už daňové subjekty 83 percent uhradili. Podali totiž dodatočné daňové priznanie, v štyroch prípadoch daňoví kontrolóri vydali rozhodnutie o uložení predbežného opatrenia a trom daňovým subjektom uložili tzv. záznamovú povinnosť. V šiestich prípadoch sa na základe miestneho zisťovania otvorila daňová kontrola.

Finančná správa bude v týchto typoch kontrol pokračovať. „Najbližšie sa daňoví kontrolóri zamerajú na obstarávanie luxusných motorových vozidiel a uplatňovanie DPH na vstupe,“ dodala Rybanská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR