Finančné inštitúcie musia do konca júna oznámiť informácie o účtoch ľudí zo zahraničia

Počítač, dáta, údaje, internet
Ilustračné foto. pixabay.com

Aktuálna oznamovacia povinnosť sa týka vybraných informácií za rok 2017 o finančných účtoch daňových rezidentov USA, členských štátov Európskej únie a zmluvných štátov uvedených v zozname, ktorý zverejnilo ministerstvo financií.

Bankám, poisťovniam a ostatným finančným inštitúciám zostávajú posledné dni na splnenie ich povinností v súvislosti s automatickou výmenou informácií. Upozorňuje na to finančná správa s tým, že oznamujúce subjekty, ktorých sa automatická výmena informácií týka, musia do 30. júna podať príslušné oznámenia. Povinnosť im vyplýva zo zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní, ktorý je podľa finančnej správy jedným z nástrojov boja proti daňovým únikom. Za nesplnenie povinností hrozí finančnej inštitúcii pokuta vo výške do 10 tis. eur.

Informovať budú aj o zostatku na účte

Aktuálna oznamovacia povinnosť sa týka vybraných informácií za rok 2017 o finančných účtoch daňových rezidentov USA, členských štátov Európskej únie a zmluvných štátov uvedených v zozname, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. Finančná správa zašle tieto informácie daňovým správam príslušných štátov do 30. septembra 2018. „Finančné správy v členských a signatárskych krajinách tak získajú informácie o každom bankovom účte svojho rezidenta v zahraničí, číslo účtu a zostatok na ňom,“ uvádza finančná správa. Oproti minulému roku sa pritom zoznam štátov na výmenu informácií rozšíril.

Slovenské oznamujúce finančné inštitúcie reportovali informácie týkajúce sa finančných účtov prvý raz v roku 2016 za roky 2015 a 2014 na základe medzinárodnej dohody FATCA. Prostredníctvom tejto dohody sú totiž finančné inštitúcie povinné prostredníctvom finančnej správy poskytovať americkej daňovej správe údaje o príjmoch a zostatkoch amerických subjektov na ich finančných účtoch. Zároveň USA poskytuje obdobné recipročné údaje partnerským jurisdikciám, vrátane Slovenska.

Efektívnosť výberu daní by sa mala zvýšiť

Automatická výmena informácií podľa finančnej správy predstavuje významný nástroj v boji proti rozmáhajúcim sa globálnym daňovým únikom a podvodom. Do medzinárodnej výmeny informácií sú zapojené štáty Európskej únie aj OECD. Automatická výmena informácií umožňuje finančným správam odhaliť nespolupracujúcich daňovníkov, zvyšuje transparentnosť, spoluprácu a efektívnosť výberu daní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom